Project Coincidence

6 lipca w Fundacji Magazyn Kultury w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy Project Coincidence. Prezentowane prace są efektem współpracy Angeliki Galus, Kamili Iwańskiej, Ashleya Collina i Emilii Gąsienicy-Setlak.

„Project Coincidence” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Project Coincidence” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Skąd wziął się Project Coincidence? Impulsem do jego powstania był Pictus –rzeźba wykonana przez Mariusza Dydo, a przeze mnie malowana z okazji wspólnej wystawy w krakowskiej Galerii Miasto Sztuki. Możliwość partnerskiej współpracy z drugim twórcą okazała się perspektywą bardzo inspirującą, a przy tym niebezpiecznie nawiązującą do van Gogha, Gauguina i idei Żółtego Domu.

Wkrótce koncepcja szerszej współpracy malarskiej nabrała realnych kształtów. Jako pokłosie pleneru w Ostrowie Wielkopolskim powstały płótna namalowane wraz z brytyjskim abstrakcjonistą Ashleyem Collinem.

To był spontaniczny, ale i trudny proces. Zderzenie jasnych wizji estetycznych oraz niedoskonałości komunikacji werbalnej zmusiły nas do porozumiewania się głównie za pomocą środków malarskich (…). Niestety, z różnych względów ten rozdział został szybko zamknięty, a przecież apetyt rośnie w miarę jedzenia.

Z odsieczą przyszła Angelika Galus, która z uwagą podjęła postawiony przed nią problem twórczy. Inaczej niż poprzednio, realizacja pomysłów przebiega bez pośpiechu, stopniowo, przypominając swoisty rodzaj wymiany wizualnych komunikatów, gdzie każdy olejny etap budowy płótna zależy wyłącznie od jednej z nas (…).

W międzyczasie zrodził się pomysł ingerencji w kompozycje, które ich pierwotny Autor uważa za zamknięte i ukończone. Eksperyment miał pokazać czy poprzez dopowiedzenie ostatniego słowa przez kogoś z zewnątrz uda się całkowicie zmienić sens obrazów. Takim zaufaniem obdarzyła mnie Kamila Iwańska. W ten sposób jej cykl portretów zmienił się w serię abstrakcji.

Tyle właśnie na przestrzeni dwunastu miesięcy udało się nam zrealizować. Efektem zaistniałych relacji koncepcyjnych i kompozycyjnych jest prowadząca do syntezy odmiennych osobowości, wrażliwości i sposobów pracy twórczej synergia, a jej namacalnymi dowodami są płótna, które mamy przyjemność Państwu po raz pierwszy publicznie prezentować.

Są one zapisem zmagań w naszym odczuciu niezwykłych, ocierających się chwilami o szaleństwo, okupionych najróżniejszymi, nie tylko pozytywnymi emocjami, ale co najważniejsze, uczących szacunku, pokory i dających mnóstwo satysfakcji (…).

Emilia Gąsienica-Setlak, kurator wystawy

Angelika Galus – urodziła się w  1976 roku w Krakowie. Jest absolwentką Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, w pracowni malarstwa prof. Stanisława Sobolewskiego. Tworzy obrazy na pograniczu rzeczywistości. Czerpiąc z figuracji, wprowadza do niej elementy realizmu magicznego.

Kamila Iwańska – urodziła się w 1983 roku w Krakowie. Jest absolwentką malarstwa na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz sztuki ogrodowej na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie.. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, projektowaniem ogrodów i edukacją artystyczną.

Ashley Collin – urodził sięw 1988 roku w Birmingham. Ukończył malarstwo na University College Falmouth w Kornwalii. Studiował również na Cyprze pod okiem czołowego cypryjskiego malarza Stassa Paraskosa. Jego praktyka studyjna jest całkowicie skoncentrowana na malarstwie abstrakcyjnym.

Emilia Gąsienica-Setlak – urodziła się w 1986 roku w Zakopanem. Studiowała w pracowniach prof. Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej i prof. Leszka Misiaka na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Zajmuje się malarstwem i grafiką warsztatową. Meritum jej zainteresowań artystycznych są kolor, syntetyczna kompozycja oraz ich relacje z otoczeniem.

Project Coincidence
Od 6 lipca do 2 października 2016 roku
Wernisaż: 6 lipca 2016 roku, godz. 18.00
Kurator wystawy: Emilia Gąsienica-Setlak
Fundacja Magazyn Kultury
Kraków

Dodaj komentarz