Drgania w Łodzi

24 czerwca Miejska Galeria Sztuki w Łodzi zaprasza na wernisaż wystawy Piotra Skowrona. Na Drgania składają się prace, w których artysta przekłada język emocji na język linii i kształtów, rytmów i kontrastów.

„Drgania” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Drgania” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artysta zarzuca na płaszczyznę swoich prac sieci krzyżujących się kresek, przypominających sieci neuronów przewodzących impulsy nerwowe. Kładzie na nich płaskie, wypełnione farbą czworoboki, w których zdaje się kumulować psychiczne napięcie, które rozchmurza się i rozchodzi po liniach, rozpryskując się w przestrzeni prac.

Dodatkowy element ekspresyjny stanowi dla Skowrona kolor. Przez długi czas łódzki twórca wykorzystywał głównie potencjał czerni, bieli i szarości. W dziełach eksponowanych na wystawie ukazuje między innymi właściwości mocnej czerwieni i różnych odcieni niebieskiego. Ognisty odcień kojarzy się zarówno z siłą tworzenia, jak i destrukcji. Z kolei błękity i granaty odsyłają do spokoju, harmonii, odpoczynku [...].

Prace Piotra Skowrona stwarzają tajemnicze pole do refleksji. Cechuje je romantyzm i wdzięk, który trudno jednoznacznie uchwycić słowami.

Marta Motyl, fragmenty teksty do folderu

Piotr Skowron – urodził się w 1984 roku w Łodzi. Jest absolwentem Grafiki Artystycznej łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego, dyplom z wyróżnieniem w pracowni profesora Sławomira Ćwieka. Tworzy w zakresie grafiki warsztatowej, rysunku oraz malarstwa. Techniki, które najczęściej wykorzystuje to serigrafia i wklęsłodruk. Nie ogranicza się jednak tylko do klasycznych form druku i często sięga po niekonwencjonalne techniki graficzne.

Piotr Skowron. Drgania
Od 24 czerwca do 30 lipca 2016 roku
Wernisaż: 24 czerwca 2016 roku, godz. 18.00
Kuratorka wystawy: Adriana Michalska
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi

Dodaj komentarz