Back to primitive

19 czerwca pracę nad nowym muralem przy wejściu do Małopolskiego Ogrodu Sztuki, zakończą czterej artyści: Mikołaj Rejs, Sophia-Louise Hirsch, Johannes Mundiger i Radim Koros. Wydarzeniu towarzyszyć będzie koncert Patrick the Pan czyli Piotra Madeja, który tego dnia wystąpi kameralnie w duecie z Wawrzyńcem Topą (kontrabas, laptop, syntezator).

Patrick the Pan, fot. Paulina Wyszyńska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Patrick the Pan, fot. Paulina Wyszyńska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Back to primitive to motto nowego muralu Małopolskiego Ogrodu Sztuki. Grupa czterech twórców z Polski, Niemiec i Czech zaproponowała powrót do pierwotności, pełnej tajemnic natury, instynktów i swobodnej kreatywności.

  • Mikołaj Rejs to artysta znany z niezwykłej wyobraźni, jego prace zaludniają tajemnicze istoty ze świata fantazji, baśni i mitu.
  • Sophia-Louise Hirsch, Johannes Mundiger to nazwiska znane nie tylko w niemieckim środowisku grafitti i street artu. Prace ich można podziwiać w kilku europejskich miastach, regularnie uczestniczą w festiwalach i imprezach promujących sztukę ulicy.
  • Dołączy do nich młody czeski artysta Radim Koros ze swoim zaskakująco anarchistycznym poczuciem humoru.

Artyści w dniach od 17 do 19 czerwca pracują nad autorską, indywidualną interpretacją powrotu do pierwotności. Motto nie jest przypadkowe, opisuje śmiałą próbę wdarcia się w zamurowaną i zabetonowaną, racjonalnie zorganizowaną przestrzeń miejską, by jakiś jej skrawek, choćby niewielki, uczynić miejscem sprzyjającym kreatywnej wolności i artystycznej fantazji. Takim miejscem jest ogród, nie ten strzyżony, przesadnie zadbany i poddawany stałej kontroli surowego ogrodnika, ale ten dziki, pełen tajemnych przejść, nieposkromionej wegetacji nieznanych roślin i zamieszkały przez egzotyczne, płoche istoty. Paradoksalnie właśnie na murze wykreowany zostanie świat otwierający przejście, szczelinę prowadzącą do innej rzeczywistości. To sztuka czyni możliwym przejście na drugą stronę muru.


Patrick the Pan to tak naprawdę Piotr Madej, który skomponował, zagrał, zaśpiewał i nagrał swój debiutancki album w zaciszu swojego krakowskiego pokoju. To wystarczyło, by zachwycić najpierw internetowych poławiaczy muzycznych skarbów, a w dalszej kolejności media, publiczność najważniejszych festiwali, od Open’era, Męskie Granie czy OFF Festiwal a w końcu też wytwórnię KAYAX. Nic dziwnego: tak niezwykłe połączenie kompozytorskiego talentu, wrażliwości i muzycznej eklektyczności nie zdarza się często. Wydana w 2015 roku druga płyta pt: …niczym jak liśćmi rozwija to, co zostało zapoczątkowane przez Patricka na jego debiutanckim albumie dodając jednak przy tym więcej energii, śmiałości oraz mroku. W niedzielę na scenie będzie mu towarzyszył Wawrzyniec Topa – kontrabas, laptop, syntezator.

Patrick the Pan 
19 czerwca 2016 roku, godz. 19.00
Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie

Dodaj komentarz