Złożone, rozłożone

17 czerwca Miejsce Projektów Zachęty w Warszawie zaprasza na wernisaż wystawy Złożone, rozłożone. Znajdzie się na niej wybór prac odnoszących się do faktycznych lub możliwych scenariuszy związanych z uelastycznieniem produkcji, dystrybucji ekonomii, sztuki i wiedzy.

 Princ Polo, „Na podstawie starożytności”, 2016, wizualizacja projektu, dzięki uprzejmości artysty (źródło: materiały prasowe organizatora)

Princ Polo, „Na podstawie starożytności”, 2016, wizualizacja projektu, dzięki uprzejmości artysty (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pewnego dnia Gillis musiał przetransportować samochodem kilka krzeseł i stolik. Aby go zmieścić w bagażniku, odkręcił nogi, a po powrocie do domu ponownie złożył. Tego samego dnia pojechał do biura, żeby omówić ze swoim zespołem możliwość przygotowania do sprzedaży mebli w częściach. Dziś, znany z szerokiego asortymentu produktów do szybkiego montażu szwedzki koncern jest prawdopodobnie największym producentem łatwo dostępnych elementów wyposażenia wnętrz, które wkrótce po zaprojektowaniu mogą być wdrażane do produkcji i dostarczane do detalicznej sprzedaży. Zapakowane w płaskie kartonowe pudła dają się łatwo przetransportować, a na miejscu mogą być składane przez swoich właścicieli.

Noviki, „Przemieszczenie”, 2015, wideo, dzięki uprzejmości artystów (źródło: materiały prasowe organizatora)

Noviki, „Przemieszczenie”, 2015, wideo, dzięki uprzejmości artystów (źródło: materiały prasowe organizatora)

W zdynamizowanej rzeczywistości obiekty i koncepcje oraz ich twórcy i podwykonawcy zaczęły w swobodny lub wymuszony sposób cyrkulować. Tak jak instytucje, które otwierają swoje filie w innych miejscach nie potrzebują skomplikowanej i kosztownej infrastruktury oraz personelu do jej obsługi i ludzie, którzy dzięki automatyzacji mogą pracować bez konieczności związywania z konkretnym przedsięwzięciem, i artyści siedzący w kawiarniach, w skupieniu finalizując swoje projekty. Efekty ich pracy łatwo rozpakować i zainstalować w jednym miejscu, po czym przewieźć i zaprezentować w innym.

Złożone, rozłożone to tytuł wystawy, która prezentuje wybór prac odnoszących się do faktycznych lub możliwych scenariuszy związanych z uelastycznieniem produkcji, dystrybucji ekonomii, sztuki i wiedzy.

Tekst: Romuald Demidenko

Podczas wernisażu odbędzie się koncert Vola Default. Zostanie także zaprezentowana najnowsza kolekcja Polen Performance na wiosnę/lato 2017.

Artyści: Brud, Michał Linow, Nomadic State, Noviki, Pakui Hardware, Polen Performance, Princ Polo, Katarzyna Przezwańska, Gregor Różański

Złożone, rozłożone
Od 18 czerwca do 15 sierpnia 2016 roku
Wernisaż: 17 czerwca 2016 roku, godzina 19.00
Kurator: Romuald Demidenko
Współpraca: Karolina Bielawska
Miejsce Projektów Zachęty (ul. Gałczyńskiego 3)
Warszawa

Dodaj komentarz