• 2016-06-17

Ukarane Miasto

40. rocznica Czerwca ’76 zostanie uczczona przez Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu 24 czerwca. Z tej okazji odbędzie się projekcja filmu Dominika Jałowińskiego i Piotra Wysockiego Run free oraz wernisaż wystawy fotografii Arkadiusza Kubisiaka zatytułowanej Ukarane Miasto.

Arkadiusz Kubisiak, „Stanisław Kowalczyk, prezes Stowarzyszenia Radomski Czerwiec '76, całuje polską flagę. Siedziba Stowarzyszenia Radomski Czerwiec '76, 21.03.2013” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Arkadiusz Kubisiak, „Stanisław Kowalczyk, prezes Stowarzyszenia Radomski Czerwiec '76, całuje polską flagę. Siedziba Stowarzyszenia Radomski Czerwiec '76, 21.03.2013” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W piątek, 25 czerwca 1976 roku, robotnicy Radomia, Ursusa, Płocka, Łodzi, Nowego Targu i Grudziądza wyszli na ulice w proteście przeciwko komunistycznej władzy. To nie był zorganizowany protest, nie dojrzała jeszcze myśl o „Solidarności”, nie istniały żadne struktury, jakie mogłyby pokierować olbrzymim, spontanicznym, robotniczym protestem. Nie umawiali się, że wyjdą. Nie umieli się pogodzić z kolejną falą poniżenia. Mięso miało podrożeć o 69 proc., cukier o 100 proc. Ale nie chodziło przecież ani o cukier, ani o mięso. Chodziło o to, żeby pokazać, że są ludźmi – ze wstępu do książki Ukarane Miasto (zdjęcia: Arkadiusz Kubisiak, teksty: Grzegorz Kapla).

Arkadiusz Kubisiak – zajmuje się fotografią dokumentalną o tematyce społecznej. Studiował w Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie. Brał udział w wielu warsztatach fotograficznych, m.in. Transmission pour I’Image w Perpignan we Francji. Jego prace zwyciężyły m.in. w Konkursie Grand Press Photo, BZ WBK Press Foto, w Wielkim Konkursie Fotografii National Geographic Polska, zostały też wyróżnione w International Photography Award w USA. Prezentowane były także w ramach The Art of Photography Show w USA, podczas Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej oraz w Galerii NEY w Warszawie. Artysta pracuje głównie nad projektami długoterminowymi w Polsce i za granicą. Jego reportaże znalazły się w publikacjach w formie artykułów oraz książek.

Ukarane Miasto. Radomski czerwiec ’76
Projekcja filmu Dominika Jałowińskiego i Piotra Wysockiego Run free: 24 czerwca 2016 roku, godzina 16.00
Wernisaż wystawy Arkadiusza Kubisiaka Ukarane Miasto: 24 czerwca 2016 roku, godzina 16.30
Wystawa czynna do 24 lipca 2016 roku
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu

Dodaj komentarz