Dyplomy 2016 UAP

Wystawa Dyplomy 2016, która zostanie otwarta 21 czerwca w pawilonie nr 1 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, to szansa obejrzenia – w jednym miejscu i czasie – blisko 200 prac dyplomowych tegorocznych absolwentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

„Dyplomy 2016” – fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Dyplomy 2016” – fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nie bez znaczenia jest miejsce ekspozycji, ponieważ właśnie tu realizuje się w sposób modelowy idea współistnienia sztuki i biznesu: z jednej strony mecenat Prezesa i Zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich, z drugiej – prace młodych twórców, jeszcze ciągle związanych z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu. Od 2010 prace dyplomowe UAP są pokazywane poza budynkami szkolnymi. Wiąże się to z nadaniem im statusu publicznego, a to oznacza, że każdy, kogo interesuje dana praca, może być świadkiem obrony dyplomu, zadać autorowi pytanie czy wejść z nim w polemikę.

Decyzja ta przełożyła się bezpośrednio na to, w jaki sposób swoje dyplomy traktują sami twórcy. Publiczny pokaz zwiększa odpowiedzialność autora za jej przekaz. Artyści mają również świadomość, że współcześnie dyplom nierzadko stanowi efektowny początek kariery. W tym roku odbędzie się siódma edycja wystawy. Po sześciu latach doświadczeń, organizatorzy stwierdzają, że duże przestrzenie pawilonów MTP stały się naturalnym środowiskiem dla młodej sztuki.

„Dyplomy 2016” – fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Dyplomy 2016” – fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na początku, kiedy na prośbę JM Rektora Marcina Berdyszaka, podejmowałem się tego zadania, zadawałem sobie pytanie: „Czy sztuka wywiera wpływ na społeczeństwo, czy też jest skierowana sama na siebie i pozbawiona cech dydaktycznych?” i odpowiadałem jednocześnie: „Obszar funkcjonowania dziedzin projektowych i artystycznych rozciąga się od tradycyjnych technik aż po działania alternatywne i widowiskowe. Zawsze znajdą się możliwości i miejsca na różne sposoby uprawiania sztuki. A tam, gdzie dyscypliny sztuki łączą się z dziedzinami życia społecznego możemy mówić o wpływie na społeczeństwo”. Teraz po raz kolejny utwierdzam się w tym przekonaniu, że jednym z takich właśnie miejsc są tereny Targów. Przykład Targów pokazuje nam, jak można łączyć sztukę i kulturę z innymi dziedzinami oraz inwestycjami Poznania – mówi kurator generalny dyplomów UAP na Międzynarodowych Targach Poznańskich, dr hab. Piotr Tetlak.

Każda kolejna odsłona wystawy, potwierdza te słowa. Komisje egzaminacyjne prace oceniły, a teraz czekają na to, aż osądzi je publiczność. Taka jest właśnie misja organizatorów, bo w końcu sztuka ma największy sens w kontakcie z widzem.

Dyplomy 2016 
Od 21 do 26 czerwca 2016 roku
Organizator: Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Międzynarodowe Targi Poznańskie (pawilon nr 1)
Poznań

Dodaj komentarz