Dyplomy 2016 UAP

Wystawa Dyplomy 2016, która zostanie otwarta 21 czerwca w pawilonie nr 1 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, to szansa obejrzenia – w jednym miejscu i czasie – blisko 200 prac dyplomowych tegorocznych absolwentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

„Dyplomy 2016” – fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Dyplomy 2016” – fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nie bez znaczenia jest miejsce ekspozycji, ponieważ właśnie tu realizuje się w sposób modelowy idea współistnienia sztuki i biznesu: z jednej strony mecenat Prezesa i Zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich, z drugiej – prace młodych twórców, jeszcze ciągle związanych z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu. Od 2010 prace dyplomowe UAP są pokazywane poza budynkami szkolnymi. Wiąże się to z nadaniem im statusu publicznego, a to oznacza, że każdy, kogo interesuje dana praca, może być świadkiem obrony dyplomu, zadać autorowi pytanie czy wejść z nim w polemikę.

Decyzja ta przełożyła się bezpośrednio na to, w jaki sposób swoje dyplomy traktują sami twórcy. Publiczny pokaz zwiększa odpowiedzialność autora za jej przekaz. Artyści mają również świadomość, że współcześnie dyplom nierzadko stanowi efektowny początek kariery. W tym roku odbędzie się siódma edycja wystawy. Po sześciu latach doświadczeń, organizatorzy stwierdzają, że duże przestrzenie pawilonów MTP stały się naturalnym środowiskiem dla młodej sztuki.

„Dyplomy 2016” – fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Dyplomy 2016” – fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na początku, kiedy na prośbę JM Rektora Marcina Berdyszaka, podejmowałem się tego zadania, zadawałem sobie pytanie: „Czy sztuka wywiera wpływ na społeczeństwo, czy też jest skierowana sama na siebie i pozbawiona cech dydaktycznych?” i odpowiadałem jednocześnie: „Obszar funkcjonowania dziedzin projektowych i artystycznych rozciąga się od tradycyjnych technik aż po działania alternatywne i widowiskowe. Zawsze znajdą się możliwości i miejsca na różne sposoby uprawiania sztuki. A tam, gdzie dyscypliny sztuki łączą się z dziedzinami życia społecznego możemy mówić o wpływie na społeczeństwo”. Teraz po raz kolejny utwierdzam się w tym przekonaniu, że jednym z takich właśnie miejsc są tereny Targów. Przykład Targów pokazuje nam, jak można łączyć sztukę i kulturę z innymi dziedzinami oraz inwestycjami Poznania – mówi kurator generalny dyplomów UAP na Międzynarodowych Targach Poznańskich, dr hab. Piotr Tetlak.

Każda kolejna odsłona wystawy, potwierdza te słowa. Komisje egzaminacyjne prace oceniły, a teraz czekają na to, aż osądzi je publiczność. Taka jest właśnie misja organizatorów, bo w końcu sztuka ma największy sens w kontakcie z widzem.

Dyplomy 2016 
Od 21 do 26 czerwca 2016 roku
Organizator: Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Międzynarodowe Targi Poznańskie (pawilon nr 1)
Poznań

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR