• 2016-06-16

Stajnia Sobieski prezentuje: Zdrowie™, ZaStary

19 czerwca w krakowskim klubie Szpitalna 1 odbędzie się drugi koncert z cyklu firmowanego przez Stajnię Sobieski – muzycznego kolektywu, który od kilku lat zmienia oblicze skansenowego Krakowa. Tym razem zagrają Zdrowie™ i ZaStary .

ZaStary, fot. Antonina Konopielska (źródło: materiały prasowe organizatora)

ZaStary, fot. Antonina Konopielska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Z owianych legendą krakowskich piwnic muzyczny ferment przeniósł się na czwarte piętro kamienicy, gdzie spotykają się, plotkują, nerdzą, tworzą i nagrywają muzycy – na ulicy Sobieskiego właśnie.

Stajnia Sobieski zrzesza zespoły Armando Suzette, Bezczeszczę Bęben, Die Flöte, Kaseciarz, Rycerzyki, Harry & The Callahans, Taxez i Zdrowie™. Co miesiąc organizuje wydarzenia, na których występują zespoły ze Stajni i zaproszeni przez nich goście polskiej niezależnej sceny muzycznej.

ZaStary to polskojęzyczny projekt muzyczny Jakuba Sikory (Crab Invasion, Manhattan, New People) działający na pograniczu piosenki, eksperymentu, muzyki elektronicznej, hauntologii, kaset magnetofonowych, retromanii, vaporwave’u, chillwave’u, r’n’b, ambientu oraz wielu innych nurtów. Prawdziwe słowa-klucze, które opisują jego muzykę to: nostalgia, dzieciństwo, dorastanie, młodość, refleksyjność, sentymenty, dojrzałość, nieodwracalność. W 2012 roku własnym sumptem (Postaranie Records) ukazała się EPka Stary Dance. Instrumentalnie (na żywo) i graficznie (poza sceną) ZaStarego wspiera nieoceniony Tomasza Bala (Crab Invasion).

Zdrowie™ to stan pełnego fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu, który nieustannie starają się uskutecznić członkowie zespołu. W projekcie Kamila Tuszyńskiego uchwycić można powiew reaktywacji i nową formułę, którą mimo wszystko trudno podpiąć pod „stare dobre” czasy Father Issues. Po debiutanckim koncercie w Alchemii (szołkejs Stajnia Sobieski) skupili się na pracy umożliwiającej znalezienie własnego niepowtarzalnego rodzaju ekspresji. Ich najbliższe plany to wydanie pierwszego albumu w pierwszy dzień lata. Zespół wystąpi w składzie: Kaja Dobrowolska (śpiew), Bartek Kaputa (bas), Michał Mierzwa (śpiewający fortepian), Tomasz Wyszomirski (gary & android), Robert K. (kitara), Kamil Tuszyński (batuta).

Zespół jest w trakcie nagrań do swojej debiutanckiej płyty i niechętnie ujawnia jej szczegóły. Udostępnił za to fanom i fankom youtube’ową playlistę: „Mamy nadzieję, że da Wam pewien obraz tego, czego możecie się po nas spodziewać. Słuchajcie, tańczcie, płaczcie, marzcie, omijajcie reklamy i szuflujcie” – mówią muzycy.

Stajnia Sobieski prezentuje: Zdrowie™, ZaStary
19 czerwca 2016 roku, godzina 20.00
Szpitalna 1
Kraków

Dodaj komentarz