WYKRÓJ. MIASTO. TARNÓW

18 czerwca w BWA w Tarnowie rozpocznie się wystawa WYKRÓJ. MIASTO. TARNÓW, której tematem i punktem wyjścia jest moda i ubranie.

Róża Szymiczek na dworcu kolejowym we Lwowie, 18 maja 1909 roku. Zbiory Muzeum Okręgowego w Tarnowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Róża Szymiczek na dworcu kolejowym we Lwowie, 18 maja 1909 roku. Zbiory Muzeum Okręgowego w Tarnowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Grupa artystów i artystek, a także projektantów i projektantek mody z Polski, Austrii i USA stworzyli dzieła sztuki inspirowane opowieściami, które gromadzą się wokół ubrań i mody. Na wystawie wśród dzieł sztuki dawnej znajdują się m.in.: dziewiętnastowieczna suknia twórcy haute-couture Charles’a Worth’a i wykonany w Rzymie portret Heleny Sanguszkówny autorstwa Antoine’a Bourlarda (Mons) z 1868 roku. Można na niej znaleźć także dzieła ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Muzeum Narodowego w Krakowie i Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej, a także z prywatnej kolekcji kostiumografki Hanki Podrazy.

Ubranie jest prawdopodobniej pierwszym, lub jednym z pierwszych, artefaktów stworzonych przez kulturę, jest także artefaktem najbardziej podatnym na cywilizacyjne zmiany. Zmienia się częściej niż architektura i design. Ubranie jest papierkiem lakmusowym kulturowych przemian. Swój ślad odciska na nim polityka, sztuka, władza czy religia. Ubranie odzwierciedla także osobowość i intymność noszącego, jego strachy, obsesje, radości czy kłamstwa. Komunikuje funkcje, które pełnimy i miejsce, które zajmujemy lub chcemy zajmować w społeczeństwie.

Ubranie i moda może być zatem punktem wyjścia do zbadania i opisania historii miasta oraz jego społeczności. WYKRÓJ. MIASTO. TARNÓW używając ubrań, opowiada o mieście – jego kulturze, historii, pamięci i zapomnieniu, demonach, bohaterach i bohaterkach. Wystawa dotyczy konkretnego miejsca – Tarnowa. Staje się on jednak miastem uniwersalnym, „everymiastem”. Miastem, którego mieszkańcy i kultura odzwierciedlają losy i dzieje Polaków, Europejczyków, ludzi.

Jadwiga Sawicka, „Woreczek komunijny”, 2005, Małopolska Fundacja Muzeum Sztuki Współczesnej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jadwiga Sawicka, „Woreczek komunijny”, 2005, Małopolska Fundacja Muzeum Sztuki Współczesnej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artyści: Bownik, Przemysław Branas, Magdalena Burdzyńska, Mario Kiesenhofer, Elizabeth Szancer, Krzysztof Maniak, Barbara Kinga Majewska, Janusz Noniewicz i studenci Katedry Mody ASP w Warszawie, Marzena Nowak, Agata Endo Nowicka, W P Onak/OCR-Creations, Anna Pawłowska, Dominika Raczkowska, Hanna Rydlewska, Jadwiga Sawicka, Alina Szapocznikow, Kazimiera Szczuka, Wendy&Jim (Hermann Fankhauser i Helga Ruthner), Charles Worth, Antoine Bourlard, Jadwiga i Maria Wolskie (Archiwum Fundacji Kultura na Dworze) a także ubrania z kolekcji Hanki Podrazy.

WYKRÓJ. MIASTO. TARNÓW
Od 19 czerwca do 28 sierpnia 2016 roku
Wernisaż: 18 czerwca 2016 roku, godzina 18.00
Kurator: Marcin Różyc
BWA w Tarnowie

Dodaj komentarz