• 2016-06-15

Sinfonietta Festival 2016

1 lipca w Krakowie rozpocznie się Sinfonietta Festival 2016. Gwiazdy międzynarodowego formatu, pionierskie pomysły i repertuar z najwyższej półki ‒ tak można w skrócie opisać wielkie święto muzyki, jakim będzie tegoroczna edycja wydarzenia.

Sinfonietta Festival 2015, fot. Piotr Markowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sinfonietta Festival 2015, fot. Piotr Markowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Koncert inauguracyjny Festiwalu odbędzie się już 1 lipca w sali koncertowej Filharmonii Krakowskiej. Pod palcami Dmitry’ego Sitkovetsky’ego ‒ legendy światowej wiolinistyki, tu w podwójnej roli dyrygenta i solisty ‒ zabrzmi słynny Stradivarius, a słuchacze będą mieli szansę podziwiać jego wirtuozerskie wykonanie Souvenir d’un lieu cher Czajkowskiego.

Cieszę się, że po ogromnym sukcesie zeszłorocznej edycji Sinfonietta Festival, po raz kolejny udało nam się pozyskać do współpracy tak znakomitych artystów. Przygotowany przez Sitkovetsky’ego repertuar bez wątpienia dostarczy słuchaczom wyśmienitej rozrywki […]. Serdecznie zapraszamy do wyruszenia z nami w tę niecodzienną, muzyczną podróż! ‒ mówi Jurek Dybał, dyrektor Sinfonietty Cracovii i pomysłodawca wydarzenia.

Słuchacze będą mieli szansę podziwiać instrumentalny kunszt Sitkovetsky’ego również kolejnego dnia Festiwalu ‒ 2 lipca muzyk wystąpi w Sukiennicach z kameralistami Sinfonietty Cracovii wykonując ponadczasowe arcydzieło Felixa Mendelssohna: Oktet Es-dur.

Sinfonietta Cracovia, fot. Piotr Markowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sinfonietta Cracovia, fot. Piotr Markowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na trzeci dzień tegorocznej edycji Festiwalu przypadnie zaś wydarzenie szczególne: nowatorski „clubbing kameraly” Muzyka narodów. Ten prawdziwy kalejdoskop muzycznych wrażeń zaserwują słuchaczom w urzekających wnętrzach i ogrodach Dworku Białoprądnickiego kameraliści Sinfonietty we współpracy z szeregiem zaprzyjaźnionych wykonawców (Kwartet Dafô, Kwartet puzonowy NOSPR, Malawski Trio i inni).

Dzień później, 4 lipca, kameraliści Sinfonietty Cracovii wystąpią w sali koncertowej Muzeum Manggha z Wojciechem Pszoniakiem. Wybitny aktor zaprezentuje publiczności swoją mistrzowską interpretację Historii żołnierza Strawińskiego, wcielając się w aż trzy role: narratora, Żołnierza oraz… Diabła.

Wielki finał Festiwalu to pozycja obowiązkowa w kalendarzu każdego melomana ‒ 5 lipca na deskach Filharmonii Krakowskiej zmierzą się w jego trakcie dwie orkiestry miejskie: Capella Cracoviensis i Sinfonietta Cracovia.

Sinfonietta Festival 2016 
Od 1 do 5 lipca 2016 roku
Kraków

Dodaj komentarz