Francisco Goya i jego czarne obrazy

16 czerwca w Dworze Artusa w Toruniu odbędzie się wykład pt. Francisco Goya i jego czarne obrazy. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach cyklu Sztuka w Artusie i odsłoni część wiedzy o kunszcie oraz malarskim dorobku hiszpańskiego mistrza okresu romantyzmu.

Francisco Goya, „Okładający się kijami” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Francisco Goya, „Okładający się kijami” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Francisco Goya to jeden z najwspanialszych malarzy w historii świata. Twórca-legenda, którego niepowtarzalny styl ewoluował od baroku i rokoka (którymi przesiąknięte są jego pierwsze prace), poprzez neoklasyczny akademizm, aż do preromantyzmu i preimpresjonizmu widocznego w jego ostatnich pracach malarskich i grafikach.

Kulminacyjnym momentem twórczości Goyi są tzw. czarne obrazy. Pełne ekspresji malowidła, którymi artysta pokrył ściany Domu Głuchego (mieszkania w którym spędził ostatni lata życia). Ogłuchły, wielki mistrz, całą siłę pozostałych zmysłów wtłoczył, w nikogo nie pozostawiającego obojętnym, dzieła.

Saturn pożerający swoje dzieci, Okładający się kijami, Staruchy, czy Zakopany w piasku Pies, piętnują przywary społeczeństwa, przemoc
i wszelkiego rodzaju gusła. Do dziś też są przedmiotem intensywnych dyskusji i interpretacji historyków i krytyków sztuki, którzy prześcigają się w tworzeniu mniej lub bardziej prawdopodobnych teorii.

Francisco Goya i jego czarne obrazy – wykład z cyklu Sztuka w Artusie
16 czerwca 2016 roku, godz. 19.00
Prowadzenie: Łukasz Wudarski
Dwór Artusa, Sala Wielka
Toruń

 

Dodaj komentarz