Wystąpił błąd

Wystąpił błąd to wystawa Joanny Zemanek o żeńskości, czy jak woli to określać sama artystka, o byciu kobietą, osobą płci żeńskiej. Jej wernisaż odbędzie się 23 czerwca w Galerii Sztuki w Legnicy.

Joanna Zemanek, „Wystąpił błąd / Error occurred” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Joanna Zemanek, „Wystąpił błąd / Error occurred” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W swoich pracach Zemanek bada naturę owego doświadczenia żeńskości w odniesieniu do określonych uwarunkowań społecznych, psychologicznych, antropologicznych. Uwarunkowania te pokazuje jako krępujące gorsety, korygujące naturalną kobiecość i wtłaczające ją w schematy tradycyjnego myślenia i obyczajów. Uwarunkowania społeczne to dla artystki przede wszystkim presja społecznych oczekiwań wobec kobiety, wpływająca często destrukcyjnie na naturalną żeńskość, niszcząca w jakimś stopniu jej pierwotną naturę.

Wystawa prezentuje najnowsze prace Joanny Zemanek powstałe na przestrzeni dwóch ostatnich lat. W większości są one wykonane w technikach własnych (wydruki i hafty na preparowanych jedwabiach) oraz w medium fotograficznym i filmowym. W miejsce tradycyjnej ekspozycji oferuje swego rodzaju multimedialne doświadczenie obejmujące instalacje site-specific, projekcje slajdów i filmów wideo, jak również tradycyjne obrazy.

Joanna Zemanek – urodziła się w 1979 roku. Jest absolwentką ASP w Krakowie, gdzie uzyskała podwójny dyplom z tkaniny artystycznej oraz malarstwa. Obecnie jest adiunktem na tym samym wydziale w Katedrze Interdyscyplinarnej w III Pracowni Interdyscyplinarnej Tkaniny Artystycznej prof. Lilli Kulki. Uprawia malarstwo, rysunek, tkaninę artystyczną, tworzy obiekty, instalacje, filmy wideo, jest również kuratorem wystaw. Regularnie pokazuje swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Joanna Zemanek, Wystąpił błąd / Error occurred
Od 23 czerwca do 17 lipca 2016 roku
Wernisaż: 23 czerwca 2016 roku, godzina 18.00
Galeria Sztuki w Legnicy

Dodaj komentarz