• 2016-06-15

10. Pomorskie Dni Chopinowskie

17 czerwca w Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim rozpoczną się 10. Pomorskie Dni Chopinowskie. W ich ramach zagra zespół Gdańsk Jazz Quartet oraz swój recital fortepianowy zaprezentuje Piotr Pawlak.

Gdańsk Jazz Quartet – fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gdańsk Jazz Quartet – fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Harmonogram:

  • 17 czerwca, godzina 17.00 – Koncert muzyki jazzowej – Zespół Gdańsk Jazz Quartet

Zespół Gdańsk Jazz Quartet:
Maciej Sikała – saksofon
Cezary Paciorek – akordeon
Piotr Lemańczyk – kontrabas
Tomasz Łosowski – perkusja

Gdańsk Jazz Quartet tworzą wybitni gdańscy muzycy jazzowi. W ich wykonaniu usłyszymy zarówno standardy jazzowe, jak i własne kompozycje.

Maciej Sikała – jest saksofonistą, kompozytorem i wykładowcą klasy saksofonu na kierunku jazzowym w akademiach muzycznych w Gdańsku i Bydgoszczy. Koncertował lub nagrywał z czołówką polskiej sceny jazzowej, a także z wieloma muzykami zagranicznymi. Nagrał ponad 50 płyt, w tym pięć autorskich, z których dwie były nominowane do nagrody Fryderyk. W ankiecie magazynu „Jazz Forum” zajmuje (obecnie oraz w latach 1995–2005, 2010, 2012–2014) pierwsze miejsce w kategorii saksofonu tenorowego.

Cezary Paciorek – to akordeonista, pianista, kompozytor, aranżer. Ukończył Akademię Muzyczną w Gdańsku. Jako 15-latek dostał się do Big-Bandu Gdańsk prowadzonego przez Jerzego Partykę. Potem współpracował z czołowymi polskimi muzykami jazzowymi. Największym jego osiągnięciem jest uczynienie akordeonu instrumentem jazzowym. Cztery płyty z jego udziałem otrzymały nominacje do nagrody Fryderyk. Od 1992 do 2006 roku pracował dla Duszpasterstwa Środowisk Twórczych.

Piotr Lemańczyk – kontrabasista, gitarzysta basowy, kompozytor. Jest laureatem konkursów jazzowych: Jazz Juniors’ 95 i 96 w Krakowie oraz Pomorska Jesień Jazzowa’ 96. Jest członkiem wielu czołowych polskich zespołów jazzowych oraz jedynym Europejczykiem w amerykańskim zespole BEATLEJAZZ. Nagrał siedem płyt autorskich, brał także udział w nagraniu 40 płyt z czołowymi artystami polskiej sceny jazzowej. Został nominowany do nagrody Fryderyk 2011 w kategorii Jazzowy Album Roku.

Tomasz Łosowski – jest perkusistą, kompozytorem, muzykiem sesyjnym oraz edukatorem. Współpracował z wieloma artystami polskiej sceny popowej, rockowej i jazzowej. Nagrał ponad 50 płyt. Od 1991 roku gra w zespole KOMBI oraz współtworzy projekty jazzowe. Jako wykładowca bierze udział w warsztatach i pokazach perkusyjnych na terenie całego kraju. Pismo „Gitara i Bas + Bębny” przyznało mu tytuł Najlepszego Perkusisty Roku 2004, a magazyn „Perkusista” – nagrodę Eugeniusz w kategorii Najlepszy Edukator 2014 roku.

  • 18 czerwca, godzina 17.00 – Koncert muzyki klasycznej – Recital fortepianowy w wykonaniu Piotra Pawlaka

Fryderyk Chopin (1810–1849):
– Polonez As-dur op. 53
– Lento con gran espressione cis-moll op. posth.
– Sonata b-moll op. 35
I. Grave. Doppio movimento II. Scherzo
III. Marche funèbre: Lento IV. Finale: Presto

Sergiusz Prokofiew (1891–1953):
– Sonata nr 4 c-moll op. 29 (1917)
I. Allegro molto sostenuto II. Andante assai
III. Allegro con brio, ma non leggiero

Maurice Ravel (1875–1937)
– La Valse

Piotr Pawlak – urodził się w 1998 roku w Gdańsku. Kształci się w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku – początkowo pod kierunkiem mgr Ewy Włodarczyk, a od roku 2009 jest uczniem prof. Waldemara Wojtala. Koncertuje w Polsce i wielu krajach Europy, występował z orkiestrą Filharmonii Dolnośląskiej, Świętokrzyskiej oraz Bałtyckiej. W 2010 roku z okazji odsłonięcia tablicy upamiętniającej pierwszy publiczny występ 8-letniego Fryderyka Chopina miał okazję wystąpić z recitalem w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Rok później, w czasie szczytu Europy Środkowo-Wschodniej, został poproszony o wykonanie w Żelazowej Woli recitalu chopinowskiego dla Pierwszych Dam. W roku 2014 otrzymał stypendium ufundowane przez Krystiana Zimermana. Jest laureatem pierwszych nagród wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych. W roku 2015 był uczestnikiem Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. Jest także laureatem międzynarodowych olimpiad w dziedzinie matematyki i informatyki.

10. Pomorskie Dni Chopinowskie
Od 17 do 18 czerwca 2016 roku
Muzeum Tradycji Szlacheckiej. Pomorski Ośrodek Kontaktów z Polonią
Waplewo Wielkie

Dodaj komentarz