• 2016-06-14

Sceny Myśliwskie

24 czerwca w Teatrze Polskim w Poznaniu odbędzie się przedpremierowy pokaz Scen Myśliwskich z Dolnej Bawarii w reżyserii Grażyny Kani.

„Sceny myśliwskie z Dolnej Bawarii”, reż. Grażyna Kania (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Sceny myśliwskie z Dolnej Bawarii”, reż. Grażyna Kania (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sceny myśliwskie z Dolnej Bawarii Martina Sperra zapoczątkowały w połowie lat 60. w Niemczech falę nowych dram ludowych”. Autor został okrzyknięty wschodzącą gwiazdą niemieckiego teatru. W 1968 roku zagrał główną rolę w głośnej filmowej adaptacji Scen myśliwskich… w reżyserii Petera Fleischmanna. Sceny myśliwskie… na przykładzie wiejskiej społeczności pokazują, w jaki sposób społeczeństwa, w imię obrony moralności i ukonstytuowanego stylu życia, mogą wytwarzać mechanizmy wykluczenia. A także jak mogą się one umacniać i integrować poprzez obecność kogoś, kto zagraża utrzymaniu status quo.

Dramat Sperra pokazuje mieszkańców małej wsi, w której obecność tego, kto nie przystaje do reszty, stała się przyczyną sekwencji przemocy – nagonka na innego popchnęła tu niepełnosprawnego intelektualnie do samobójstwa, a homoseksualistę do morderstwa. Polowanie na ofiarę trwało tak długo, aż w końcu wzięła ona odwet, sama stając się myśliwym. Bohaterem Sperra jest społeczność oraz rządzące nią i wytwarzane przez nią prawa – intencją autora nie jest denuncjacja, ale próba rozpoznania mechanizmów. W 1967 roku.

Chciałem pokazać, że człowiek może stać się przedmiotem nagonki w każdej sytuacji, jeśli tylko ktoś zechce tę nagonkę na niego prowadzić – tłumaczył Martin Sperr.

W spektaklu Grażyny Kani na przykładzie jednostkowej historii możemy zobaczyć społeczny proces dyskryminowania, wyłączania ze wspólnoty i drogę do zbrodni moralnie usprawiedliwionej przez społeczność.

Sceny myśliwskie z Dolnej Bawarii
Reżyseria: Grażyna Kania
Przedpremierowe pokazy: 24, 25 i 26 czerwca 2016 roku
Teatr Polski w Poznaniu

Dodaj komentarz