Sándor Márai, Dziennik 1943–1948

W wydawnictwie Czytelnik ukazał się Dziennik 1943–1948 Sándora Máraiego. Jest to pierwszy tom bardzo rozszerzonego wyboru dzienników jednego z najwybitniejszych dwudziestowiecznych pisarzy węgierskich.

Sandor Marai, „Dziennik 1943–1948” – okładka książki (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Sandor Marai, „Dziennik 1943–1948” – okładka książki (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Pisanie dziennika autor Wyznań patrycjusza rozpoczął w 1943 roku i kontynuował aż do samobójczej śmierci w 1989. W Czytelniku ukazał się dotychczas jednotomowy wybór z tego niezwykle obszernego diariusza. Publikowany obecnie tom, obejmujący lata 1943–1948, stanowi pierwszą część nowej, pięciotomowej edycji.

Żyję wciśnięty pomiędzy Żydów a chrześcijan, znając jednakowo konstrukcję duchową prześladowanych i prześladowców, słuchając obu stron z jednakowym brakiem nadziei… No tak, trzeba to ciągnąć, jak długo się da. Ale gdyby jakaś bomba mnie trafiła, nie protestowałbym. To niemożliwe, żeby życie nie było jeszcze czymś innym – czymś więcej, czymś odmiennym, wiecznym. Nie tylko tą skamlącą szamotaniną, niewzruszonym okrucieństwem.

Boże, daj siłę Żydom, by mogli znieść prześladowania, cierpienia i poniewierkę. Daj im siłę, by byli dość silni do życia i do śmierci. A potem, gdy przeżyją prześladowania, daj im siłę, by nie stracili głowy i nie zmienili się w oszalałych prześladowców. Daj im siłę, by mieli dość mocy zachować człowieczą wielkość, cierpliwość. Bo zemsta zrodzi nową nienawiść. Może Huxley i koło oksfordzkie mają rację, mówiąc, że wroga można zwyciężyć w jeden tylko sposób: jeśli nauczymy się go znosić.

Dziennik Máraiego to dzieło intelektualisty, który w swoich notatkach zawarł refleksję nad światem, przemyślenia z lektur, ocenę socjologiczną i moralną współczesnych społeczeństw, namysł nad kondycją ludzką. Głębia myśli, bezwarunkowa uczciwość w ocenianiu otoczenia i siebie samego, błyskotliwość sformułowań, ironia i finezyjny dowcip – wszystko to nie pozwala oderwać się od lektury tej niezwykłej książki.

Sándor Márai | Dziennik 1943–1948
Premiera: czerwiec 2016 roku
Wydawnictwo Czytelnik

Dodaj komentarz