• 2016-06-14

Polska w Europie, Europa w Polsce

17 czerwca w Kinie pod Baranami w Krakowie odbędzie się przegląd filmowy krakowskich konsulatów zatytułowany Polska w Europie, Europa w Polsce, podczas którego zostanie zaprezentowanych sześć europejskich produkcji.

„Inne spojrzenie”, reż. Károly Makk (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Inne spojrzenie”, reż. Károly Makk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wydarzenie otworzy przedpremierowy pokaz thrillera Czerwony Kapitan z Maciejem Stuhrem w roli głównej, który na Słowacji okazał się frekwencyjnym hitem. W programie znalazł się także legendarny film Károly Makka o zakazanym uczuciu z rewolucją 1956 w tle – Inne spojrzenie z Grażyną Szapołowską i Jadwigą Jankowską-Cieślak (która otrzymała za tę kreację nagrodę w Cannes).

Będzie można obejrzeć również: dokument Dzieci Majdanu poświęcony najmłodszym, których rodzice zginęli podczas wydarzeń na kijowskim Majdanie lub walk z prorosyjskimi separatystami w strefie ATO; sięgający do trudnych relacji polsko-niemieckich dramat A na koniec przyszli turyści; odwołujący się do wielokulturowej historii Polski dokument muzyczny Mordechaj Gebirtig, czyli bądź zdrów, mój Krakowie oraz nagradzany na festiwalach filmowych na całym świecie melodramat The Polish Bride.

„Czerwony Kapitan”, reż. Michal Kollár (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Czerwony Kapitan”, reż. Michal Kollár (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przegląd filmowy Polska w Europie, Europa w Polsce jest wspólną inicjatywą sześciu placówek konsularnych z Krakowa, które za pośrednictwem sztuki filmowej pragną podkreślić wagę roli Polski w Europie oraz spuścizny kultury europejskiej w Polsce, a także wspólnotę doświadczeń politycznych kontynentu. Kluczem doboru prezentowanych filmów jest hasło „polskość”, realizowane bądź poprzez wkład polskich twórców (reżyserów i aktorów) w powstanie dzieła, bądź poprzez tematykę filmu związaną z naszym krajem.

Polska w Europie, Europa w Polsce
Od 17 do 21 czerwca 2016 roku
Kino pod Baranami w Krakowie

Dodaj komentarz