Odbitka próbna

Wystawa Odbitka próbna w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie prezentuje prace studentów i dyplomantów krakowskiego Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych powstałe w latach 2014–2016 w Pracowni miedziorytu prof. Krzysztofa Tomalskiego. Jej wernisaż odbędzie się 23 czerwca.

Kaja Wojtyga, „Strzelony jesienią”, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kaja Wojtyga, „Strzelony jesienią”, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie Odbitka próbna grafiki wykonane w technikach wklęsłodruku, dawniej przeznaczonych do celów ilustracyjno-reprodukcyjnych, posłużyły do zaprezentowania istotnych współczesnych zagadnień.

Ekspozycja ma na celu określenie charakteru praktyki unowocześniania tradycyjnego warsztatu. Tytuł nawiązuje do serii odbitek wykonywanych podczas pracy nad matrycą, które umożliwiają przeanalizowanie kompozycji i skontrolowanie bieżącego stanu. Czuwanie nad całością procesu jest konieczne, gdyż techniki te nie pozwalają na naprawienie błędu. W Pracowni Miedziorytu druk został włączony do procesu kreacji, dając kolejną sposobność do nowatorskich i indywidualnych rozwiązań. Twórcy koncentrują się na samym medium, poszukując odpowiedniego dla siebie sposobu obrazowania. Na wystawie możemy zobaczyć różne techniki metalowe, zarówno suche (mezzotinta), jak i trawione (akwaforta, akwatinta, miękki werniks).

Współcześnie terminem „grafika” najczęściej określa się grafikę komputerową polegającą na cyfrowej manipulacji obrazem. Grafika warsztatowa jest taktowana jako zbiór technik historycznych, kojarzonych powszechnie z rzemiosłem, schematycznością i z góry określoną estetyką. Choć jej praktykowanie nadal wymaga wielu narzędzi i specjalistycznego wyposażenia pracowni, dziedzina ta uniezależniła się od swej funkcji użytkowej. Młodzi artyści koncentrują się na swobodnych, jednorazowych efektach, poszukując uzasadnienia dla posługiwania się tymi tradycyjnymi technikami w swej twórczości.

Artyści: Marlena Biczak, Joanna Kaczor, Jerzy Piątkowski, Wojciech Sobczyk, Zofia Szczęsna, Kaja Wojtyga.

Odbitka próbna
Od 24 czerwca do 25 września 2016 roku
Wernisaż: 23 czerwca 2016 roku
Kuratorka: Martyna Sobczyk
Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK (Galeria Re)
Kraków

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR