• 2016-06-14

Krakowski kolaż

16 czerwca na Placu Szczepańskim w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy Krakowski kolaż poświęconej kabaretowi Piwnica pod Baranami, zorganizowany przez Archiwum Narodowe w Krakowie.

„Krakowski Kolaż”, Piwnica pod Baranami – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Krakowski Kolaż”, Piwnica pod Baranami – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piwnicę pod Baranami organizatorzy prezentują przez pryzmat dwóch osób, bodaj najważniejszych w jej historii, które wraz z grupą przyjaciół współorganizowały Kabaret, nadały mu unikatowy styl i przeprowadziły go przez pierwsze 40 lat istnienia – Janiny Garyckiej i Piotra SkrzyneckiegoPokażą, jak powstał Kabaret, czym był dla jego twórców, przedstawią specyfikę repertuaru, problemy z cenzurą. Każdy miłośnik Kabaretu będzie miał okazję zapoznać się z bezpośrednimi relacjami jego artystów dzięki materiałom audiowizualnym, które można odtworzyć na tablecie lub smartfonie poprzez zeskanowanie kodów QR umieszczonych na planszach wystawy.

Opowieść zatrzyma się na dłużej przy obchodach jubileuszu Piwnicy sprzed 30 lat, których częścią była Wielka Wystawa Jubileuszowa I co nam z tego zostało… zorganizowana w Pałacu Sztuki oraz bal pod hasłem „Przypomnij sobie pierwsze miesiące 1956 roku w Krakowie”. Wystawę Krakowski kolaż oparto głównie o materiały przechowywane w Archiwum Narodowym w Krakowie: w zbiorach Janiny Garyckiej i Piotra Skrzyneckiego oraz aktach Krakowskiego Domu Kultury Pałac pod Baranami, uzupełnione o fotografie z prywatnych kolekcji. Opowieść o ostatnich 20 latach działalności Piwnicy przygotowali obecni twórcy Kabaretu, kontynuujący i rozwijający dzieło poprzedników.

Krakowski Kolaż
Od 13 do 27 czerwca 2016 roku
Wernisaż: 16 czerwca 2016 roku
Plac Szczepański w Krakowie

Dodaj komentarz