Ostatnia edycja festiwalu Monumental Art

Ósma i ostatnia edycja Festiwalu Monumental Art pod hasłem „Oczekiwanie” rozpocznie się 27 czerwca w Gdańsku, na osiedlu Zaspa. Artyści z Argentyny, Kolumbii, Włoch i Polski namalują cztery wielkoformatowe prace. Tym samym, w największej zintegrowanej galerii murali znajdzie się 58 dzieł. Będzie to ostatnia edycja Festiwalu Monumental Art na osiedlu Zaspa, gdzie od 19 lat powstają murale.

Mural autorstwa SAMBE84, Osiedle Zaspa w Gdańsku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mural autorstwa SAMBE84, Osiedle Zaspa w Gdańsku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Muraliści zaproszeni do ostatniej edycji festiwalu – David Petroni (Argentyna), Jorge Pomar (Argentyna), Bastardilla (Kolumbia) i Ericailcane (Włochy), Kamil Kuzko (Polska) postarają się sprostać oczekiwaniom nachodzącego finału wielkiego malowania Zaspy i zamkną rozdział w małej historii miasta, budując największą kolekcję malarstwa ściennego w blokowisku.

Ostatnia edycja festiwalu nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem, gdyż w 2009 roku jasno określiliśmy ramy tworzenia kolekcji do 2016 roku. Siedem edycji festiwalu minęło bardzo szybko. Gościliśmy, do tej pory, artystów z 15 krajów na świecie, dzięki czemu w kolekcji oglądamy bardzo różnorodne prace. Choć to ostatnie edycja Monumental Art, nie żegnamy się z kolekcją murali na Zaspie – mówi Barbara Sroka, koordynatorka Festiwalu Monumental Art.

Kurator Festiwalu – Piotr Szwabe, co roku proponuje inne hasło przewodnie, na które odpowiadają w swoich pracach zaproszeni artyści. Hasłem ostatniej, ósmej edycji festiwalu jest „Oczekiwanie”. Czym jest? Na co liczymy? Czego się spodziewamy? Pytania te zadajemy licząc na odpowiedź w kontekście otaczającego nas niespokojnego świata, pełnego konfliktu, animozji ale z drugiej strony radosnego, zbudowanego z małych szczęść.

Podczas wernisażu nowych realizacji uczestnicy w pochodzie z muzyką na żywo przejdą szlakiem powstałych podczas Festiwalu murali, o których opowiedzą artyści. Na zakończenie wszyscy zaproszeni są na piknik i potańcówkę pod Klubem Plama GAK, gdzie – na dachu! – zagra Zespół Cieśni i Tańca.

Organizatorzy zapraszają do konkursu Murale jak żywe! Na profilu na Instagramie (@muralegdanskzaspa) pojawią się ożywione murale. W jaki sposób? Warto sprawdzić samodzielnie. Każdemu muralowi towarzyszyć będzie krótka zagadka, a osoba, która pierwsza napisze prawidłową odpowiedź w komentarzu pod zdjęciem otrzyma wyjątkową nagrodę – album z muralami 18 lat kolekcji Malarstwa Monumentalnego na Zaspie, który jest niedostępny w zwykłej dystrybucji.

Prace Festiwalu Monumental Art oraz Gdańskiej Szkoły Muralu i murale powstałe w 1997 roku z okazji 1000-lecia Gdańska tworzą zintegrowaną galerię malarstwa monumentalnego uznanych artystów ze świata. Kuratorem Festiwalu Monumental Art jest Piotr Szwabe, artysta, malarz, autor murali.
Zaspę i kolekcję malarstwa monumentalnego można bezpłatnie zwiedzać przez całe lato z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami. Spacery odbywają się kilka razy w tygodniu. Więcej informacji znajduje się na:

Festiwal Monumental Art 2016 – Oczekiwanie
Od 27 czerwca do 8 lipca 2016 roku
Wernisaż: 8 licpa 2016 roku, godzina 18.00
Kurator: Piotr Szwabe
Organizator: Instytut Kultury Miejskiej
Gdańsk (Osiedle Zaspa)

Dodaj komentarz