Złoty chłopak, szmaragdowa dziewczyna

1 czerwca odbyła się premiera książki Yiyun Li Złoty chłopak, szmaragdowa dziewczyna.

Yiyun Li, „Złoty chłopak, szmaragdowa dziewczyna” – okładka książki (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Yiyun Li, „Złoty chłopak, szmaragdowa dziewczyna” – okładka książki (źródło: materiały prasowe wydawcy)

„Wszyscy troje byli samotni, smutni i bez szans na to, że choć trochę nawzajem się pocieszą, mogli jednak z wielkim staraniem stworzyć świat, w którym znalazłoby się miejsce na ich samotność” – w kolejnym tomie opowiadań Yiyun Li w niedościgniony sposób odkrywa zakamarki ludzkiej duszy. Bohaterowie mierzą się z przeznaczeniem, niedopasowaniem, niechęcią do ulegania opresyjnemu chińskiemu społeczeństwu. To ciche, niemal niedostrzegalne tragedie ludzi, którzy wydają się tylko statystami w rozgrywce losu.

Proza Yiyun Li przywodzi na myśl dzieła Czechowa i Nabokowa. Zostaje w niej miejsce na ciszę, która buzuje od niewypowiedzianych emocji. A szczerość i melancholia bohaterów jest przesiąknięta bliskim fatalizmowi stoicyzmem.

Tom Złoty chłopiec, szmaragdowa dziewczyna przeszedł do finału Międzynarodowej Nagrody im. Franka O’Connora dla najlepszego tomu opowiadań. Prestiżowy magazyn „The New Yorker” umieścił autorkę na liście „20 under 40”, czyli dwudziestu młodych pisarzy, którzy w opinii redaktorów są lub będą głosami swojego pokolenia.

Yiyun Li | Złoty chłopak, szmaragdowa dziewczyna
Premiera: 1 czerwca 2016 roku
Wydawnictwo Czarne

Dodaj komentarz