Martwa natura. Portret psychologiczny

23 czerwca w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy Olgi Kisselevej Martwa natura. Portret psychologiczny. Podczas wydarzenia zostaną zaprezentowane dwie serie fotograficzno-tekstowe. Zdjęcia przedstawiają starannie zaaranżowane produkty spożywcze i przedmioty codziennego użytku.

Olga Kisseleva, „Je t'aime” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Olga Kisseleva, „Je t'aime” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Seria Nie-rozmaite historie przypomina tradycyjne martwe natury, natomiast prace z cyklu Hiper-rzeczywistość to kompozycje otwarte.

Seria Nie-rozmaite historie składa się z trzech elementów: słownika, opowiadań oraz fotografii. Punktem wyjścia i kluczem do zrozumienia całości jest słownik, przygotowany przez artystkę we współpracy z badaczami nauk humanistycznych, opisujący współczesne symbole – na przykład melon to znak przyjaźni, jabłko – piękna, kogut – bezczelności.

Prace z cyklu Hiper-rzeczywistość to kompozycje złożone z towarów skradzionych w supermarkecie. Artystka uzyskała zgodę na dokumentację zawartości siatek zarekwirowanych przez ochronę sklepu. Ułożone na barwnym tle produkty posłużyły jako podstawa do stworzenia profilu psychologicznego osoby, która próbowała je ukraść.

Przygotowujący analizę socjolog nie wiedział, że ma do czynienia ze złodziejem. Okazuje się, że największym zainteresowaniem wcale nie cieszyły się artykuły pierwszej potrzeby, ale towary, których chęć posiadania została wykreowana przez media.

Olga Kisseleva. Martwa natura. Portret psychologiczny
Od 24 czerwca do 25 września 2016 roku
Wernisaż: 23 czerwca 2016 roku, godz. 18.00
Kurator: Agnieszka Sachar
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK – Galeria Beta
Kraków

Dodaj komentarz