Monet, Renoir, Delacroix i inni

28 czerwca w Muzeum Narodowym w Gdańsku (Oddział Sztuki Nowoczesnej) odbędzie się otwarcie wystawy Monet, Renoir, Delacroix i inni. Normandia namalowana. Znajdą się na niej dzieła z kolekcji Peindre en Normandie.

„Monet, Renoir, Delacroix i inni. Normandia namalowana” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Monet, Renoir, Delacroix i inni. Normandia namalowana” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Od Claude’a Moneta do Johana Bartholda Jongkinda, od Alberta Lebourga do Josepha Delattre’a, od Alberta Marqueta do Raoula Dufy’ego – to ledwie kilka przykładów artystów, dzięki którym przez ponad stulecie Normandia, a także Île-de-France i Prowansja wsławiły się jako archetypowy przykład piękna tworzenia. Zwłaszcza natura normandzkiego krajobrazu leży u źródeł szerokiego wachlarza przejawów ekspresji twórczej.

Naturalne mikrokosmosy, małe światy, które tworzą ziemia i powietrze, woda i mgła – wszystkie ona mają jedyne w swoim rodzaju atrybuty pobudzające wyobraźnię malarza. Taką Normandię, głęboko rustykalną, pełną liryzmu i o niebywałej sile wyrazu zdołali uchwycić artyści zarówno dobrze znani, jak i lokalni malarze. Zebrane obrazy wybrano pod kątem tego, w jakim stopniu oddają ukryty, utajony czy wręcz tajemniczy aspekt wpływu terenów wiejskich – mniej widowiskowych i światowych niż tętniące życiem miejscowości nadmorskie – na malarstwo normandzkie. Corot czy Boudin przedstawili region w stylu „szarego impresjonizmu”, zaś twórcy, tacy jak Paul Signac czy Maurice Louvrier – w całej palecie kolorów.

W 1992 roku Rada Regionalna Dolnej Normandii, we współpracy z siecią Promodes, rozpoczęła przygotowania nad stworzeniem kolekcji obrazów obejmującej malarstwo Normandii w okresie między 1790 a 1940 rokiem. W tym bezprecedensowym przedsięwzięciu wzięli udział znawcy zagadnienia, historycy sztuki i krytycy, a jego celem było pozyskanie obrazów słynnych, ale i mniej znanych malarzy zauroczonych normandzkim wybrzeżem i całym regionem. Wśród gromadzonych prac znalazły się między innymi najznamienitsze prace artystów, którzy wpisali się w historię impresjonizmu. W skład kolekcji wchodzą prace Claude’a Moneta, Eugène’a Boudina, Théodore’a Gericaulta, Edouarda Vuillarda, Gustave’a Courbeta, Jeana-Baptiste’a Camille’a Corota, Raoula Dufy’ego, Auguste’a Renoira i wielu innych, co czyni z kolekcji Peindre en Normandie ambasadora tego regionu.

Monet, Renoir, Delacroix i inni. Normandia namalowana
Od 29 czerwca do 18 września 2016 roku
Wernisaż: 28 czerwca 2016 roku, godzina 18.00
Kurator: Steen Heidemann
Dyrektor kolekcji Peindre en Normandie: Alain Tapié
Muzeum Narodowe w Gdańsku / Oddział Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów)

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR