• 2016-06-13

Kieślowski i kino moralnego niepokoju

W ramach trwającego Roku Krzysztofa Kieślowskiego Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA we Wrocławiu zaprasza w dniach 28–30 czerwca na przegląd filmów tego wybitnego reżysera. Podczas trzech dni pokazów będzie można zobaczyć jedne z najbardziej znanych dzieł Kieślowskiego z okresu kina moralnego niepokoju. Gościem wydarzenia będzie Grażyna Szapołowska, która opowie swojej o współpracy z reżyserem.

„Kieślowski. Kino moralnego niepokoju” – przegląd filmów, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Kieślowski. Kino moralnego niepokoju” – przegląd filmów, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przegląd filmów polskiego reżysera to kolejne wydarzenie organizowane w Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA we Wrocławiu w ramach obchodów Roku Kieślowskiego. W kwietniu odbyły się już warsztaty, podczas których o sztuce tworzenia filmów dokumentalnych opowiadał, w oparciu o filmy swoje i Kieślowskiego, Jacek Bławut – operator i reżyser, autor zdjęć do Dekalogu X.

Tym razem w CeTA odbędzie się przegląd filmów Krzysztofa Kieślowskiego, które reżyser tworzył w ramach nurtu kina moralnego niepokoju. Zaprezentowane zostaną jedne z najbardziej znanych tytułów w dorobku reżysera: Personel, do którego zdjęcia realizowano w Operze Wrocławskiej, Blizna – film, który powstawał m.in. w Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu, czyli dzisiejszym CeTA, a także Spokój, Amator, Bez końca i Przypadek. Przed każdym seansem w wyjątkową twórczość Kieślowskiego wprowadzał będzie uczestników Stanisław Zawiśliński – autor książek o reżyserze, dziennikarz, filmoznawca, wykładowca dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Ponadto pokazom towarzyszyć będą spotkania z wyjątkowymi gośćmi.

29 czerwca, przed seansem Amatora, o realizacji obrazu i Krzysztofie Kieślowskim opowie widzom Rafał Waltenberger, twórca scenografii do filmu. Natomiast 30 czerwca gościem specjalnym pokazu „Bez końca” będzie jedna z najbardziej znanych polskich aktorek – Grażyna Szapołowska, która zagrała w filmie główną rolę i o swojej współpracy z reżyserem opowie uczestnikom wydarzenia – mówi dr Robert Banasiak, Dyrektor Centrum Technologii Audiowizualnych.

Przegląd organizowany jest we współpracy z Europejską Fundacją Edukacji Audiowizualnej DISCE, ze Studiem Filmowym TOR oraz Cyfrowym Repozytorium Filmowym.

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, jednak wcześniej należy odebrać bezpłatną wejściówkę na portierni CeTA.

Kieślowski. Kino moralnego niepokoju – przegląd filmów
Od 28 do 30 czerwca 2016 roku
Seanse rozpoczynać się będą o godz. 17.00
Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA
Wrocław

Dodaj komentarz