• 2016-06-13

Wielka wygrana

14 czerwca w Centrum Kultury Jidysz w Warszawie odbędzie się czytanie performatywne przepisanej przez Martę Guśniowską sztuki Szolema Alejchema Wielka wygrana, które reżyseruje Tomasz Szczepanek.

„Przepisy Domowe”,  „Wielka wygrana ” – plakat (źródło; materiały prasowe organizatora)

„Przepisy Domowe”, „Wielka wygrana ” – plakat (źródło; materiały prasowe organizatora)

Przepisy domowe to eksperymentalny projekt Teatru Żydowskiego w Warszawie polegający na próbie uwspółcześnienia teatralnej klasyki żydowskiej, którego pomysłodawcą i kuratorem jest Mike Urbaniak. Sztuki w nowych wersjach miały do tej pory swoje czytania na scenie Teatru Żydowskiego w sezonie 2015/2016. Ostatnie odbywa się wyjątkowo w Centrum Kultury Jidysz. Pięć wybranych sztuk przepisuje pięcioro dramatopisarzy i dramatopisarek: Michał Kmiecik, Magda Fertacz, Tomasz Śpiewak, Mateusz Pakuła i Marta Guśniowska.

Czytania z aktorami Żydowskiego reżyserują: Agata Baumgart, Gosia Wdowik, Jędrzej Piaskowski, Magda Szpecht i Tomasz Szczepanek. Do tej pory odbyły się cztery czytania: Mirełe Efro. Żydowska królowa Lear na podstawie utworów Jakuba Gordina w interpretacji Michała Kmiecika i reżyserii Agaty Baumgart; Pussy Acosta. Wizerunek własny na podstawie sztuki Uriel Akosta Karla Gutzkowa w interpretacji Magdy Fertacz i reżyserii Gosi Wdowik; Golem Halperna Lejwika w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego, Małka Szwarcenkopf na podstawie sztuki Gabrieli Zapolskiej w interpretacji Tomasza Śpiewaka i reżyserii Magdy Szpecht.

Wielka wygrana – czyteniae performatywne
14 czerwca 2016 roku
Centrum Kultury Jidysz w Warszawie

Dodaj komentarz