Znamy laureatów Nagrody im. Wisławy Szymborskiej!

11 czerwca podczas uroczystej gali, która odbyła się w Operze Krakowskiej, ogłoszono nazwiska tegorocznych laureatów Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

„Nagroda im. Wisławy Szymborskiej” – statuetka (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Nagroda im. Wisławy Szymborskiej” – statuetka (źródło: materiały prasowe organizatora)

W tym roku zgodnie ze zmienionym regulaminem nagrody kapituła przyznała nagrodę w dwóch kategoriach: za tom wydany po polsku w roku 2015 (100 tys. zł) oraz za tom zagraniczny, przełożony na język polski i wydany w ubiegłym roku (100 tys. zł do podziału między poetę a jego tłumacza/tłumaczy). W tym roku kapituła pod przewodnictwem Joanny Orskiej zdecydowała się przyznać nagrodę główną  Jakubowi Kornhauserowi za tom Drożdżownia (WBPiCAK) – 100 tys. zł oraz słoweńskiemu poecie Urošowi Zupanowi za tom Niespieszna żegluga (Instytut Mikołowski) – 50 tys. zł.

Jakub Kornhauser, fot. Maciej Jarzębiński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jakub Kornhauser, fot. Maciej Jarzębiński (źródło: materiały prasowe organizatora)

50 000 zł do podziału otrzymali także tłumacze nagrodzonego tomu na język polski: Katarina Šalamun-Biedrzycka i Miłosz Biedrzycki. Nagrodzeni poeci otrzymali także statuetkę projektu Terenu Prywatnego – kulę z literkami i elementem z wyklejanki autorstwa Wisławy Szymborskiej. Galę poprowadziła krakowska aktorka Anna Radwan, a uroczystość zakończył  koncert Doroty Miśkiewicz i Marka Napiórkowskiego. Laureatami I edycji Nagrody byli Krystyna Dąbrowska za tom Białe krzesła i Łukasz Jarosz za tom Pełna krew (2013), w II edycji nagrodzona została Julia Hartwig za tom Zapisane (2014), w III edycji Nagrodę otrzymali Jacek Podsiadło za tom Przez sen oraz Roman Honet za tom Świat był mój.

Nagroda im. Wisławy Szymborskiej
Gala: 11 czerwca 2016 roku
Opera Krakowska

Dodaj komentarz