Wybrano najlepsze Fotograficzne Publikacje Roku 2016

9 czerwca ogłoszono Werdykt Fotograficznej Publikacji Roku 2016. Spośród 60 nadesłanych publikacji jury postanowiło wybrać 19 najlepszych książek, które zaprezentowane zostaną podczas Fotofestiwalu – Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi.

Fot. David Fathi, „Wolfgang” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. David Fathi, „Wolfgang” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wśród nagrodzonych pozycji  nie mogło zabraknąć najlepszych publikacji monograficznych i tematycznych z 2015 roku. Obok nich są także przykłady katalogów, podsumowań twórczości ważnych artystów.

Organizatorzy postanowili również włączyć do wystawy znakomite propozycje skromnych publikacji selfpublishingowych oraz przedsięwzięcia grupowe – studenckie, które najciekawiej ukazują perspektywy najmłodszego pokolenia artystów.

Nagrodę główna im. Krzyśka Makowskiego i tytuł Fotograficznej Publikacji Roku 2016

  • książka Pawła Szypulskiego Pozdrowienia z Auschwitz – „Jest to publikacja wyjątkowa i unikalna na wielu poziomach. Wnosi niesłychanie ważny, wypracowany i przenikliwy głos do międzynarodowej debaty historycznej. Jest uniwersalna, ponadnarodowa i odważna, przełamuje stereotypy (…)”

Jury postanowiło przyznać cztery wyróżnienia:

  • Hawaikum – „Wyróżnienie za idealne połączenie zdjęć z tekstem. Jest to zarówno książka fotograficzna, jak i książka do czytania. Żadna z części nie może istnieć bez drugiej. Refleksja tekstu wynika z obrazu, a zatem fotografie są punktem wyjścia, niezbywalnym i kluczowym elementem książki”.
  • Emulsja – „Wyróżnienie za unikalny sposób pracy z archiwami i sztuką współczesną. Jest to publikacja oparta na obrazie „zepsutym”, gdzie zniwelowano różnicę między przypadkowością (zniszczeniem zdjęcia) a zabiegiem artystycznym. Na szczególną uwagę zasługuje dyskrecja informacji technicznej, która dzięki zabiegowi projektowemu nie jest pierwszoplanowa, nie odwraca uwagi od głównego nośnika treści – obrazu”.

Dwa wyróżnienia dla publikacji monograficznych, tematycznych, za umiejętne zakończenie projektu publikacją, perfekcyjnie w formie graficznej dopasowaną do charakteru fotografii i przekazu.

  • Tu się zaczyna koniec miast – „Niezwykle wrażeniowa książka, niemal ulotna chociaż zamknięta w fizycznym przedmiocie, o wyjątkowej świadomości formy publikacji, gdzie projekt graficzny przedłuża siłę oddziaływania obrazu.
  • 317 Days to Mars – „Unikalny przewodnik po innej planecie. Wyróżnienie za odważną i pełną energii grę z widzem, ujarzmienie chaosu oraz nowe spojrzenie, wszystko idealnie rozegrane w projekcie graficznym”.

Werdykt Fotograficznej Publikacji Roku 2016
9 czerwca 2016 roku
Organizator: Fotofestiwal Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi, Księgarnia Bookoff i Miejsce Fotografi
Łódź

Dodaj komentarz