Żywa Biblioteka Katowice

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach, we współpracy ze Stowarzyszeniem pfee po raz drugi organizuje Żywą Bibliotekę/Human Library Katowice. Tegoroczna edycja odbędzie się 10 i 11 czerwca, w ogrodzie kulturalno-edukacyjnym przy Filii nr 14 (ul. Piastów 20, os. Tysiąclecia).

Żywa Biblioteka Katowice (źródło: materiały prasowe organizatora)

Żywa Biblioteka Katowice (źródło: materiały prasowe organizatora)

A czym jest Żywa Biblioteka? Jest miejscem, w którym każdy ma szansę spotkać osoby dyskryminowane ze względu na swoją przeszłość, zawód, pochodzenie, wyznanie, poglądy, orientację, kolor skóry. Czytelnik może wybrać z katalogu interesującą go książkę, a następnie ją wypożyczyć. Książkami w Żywej Bibliotece są prawdziwi ludzie, reprezentanci mniejszości i grup społecznych, które nie są w społeczeństwie akceptowane, spotykają się z wykluczeniem i uprzedzeniami. Czytelnik, wypożyczając taką książkę, wchodząc z nią w dialog, może skonfrontować swoje wyobrażenie o niej, zmienić postrzeganie i nastawienie.

Spotkanie z Żywą Książką może być początkiem poszukiwania rzetelnych informacji na temat mniejszości i grup społecznych, pozwoli odpowiedzieć na pytania, których w innych okolicznościach nie mielibyśmy szansy, ani odwagi, zadać. Wśród zaproszonych przez Bibliotekę książek będzie m.in. Romka, Żyd, muzułmanka, osoba głuchoniewidoma, były alkoholik, osoba homoseksualna, były bezdomny, ofiara przemocy domowej, uchodźcy.

Żywa Biblioteka Katowice (źródło: materiały prasowe organizatora)

Żywa Biblioteka Katowice (źródło: materiały prasowe organizatora)

Żywa Biblioteka/Human Library Katowice promuje tolerancję wobec różnorodności, kulturę wzajemnego szacunku i dialogu. Wszystkich otwartych na świat i innych ludzi, oraz tych, którzy innych ludzi i świat chcą poznawać, organizatorzy zapraszają do wzięcia udziału w wydarzeniu.

Żywa Biblioteka Katowice
10 czerwca 2016 roku, godz. 11.00-19.00
11 czerwca 2016 roku, w godz. 11.00-17.00
Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach
Ogród kulturalno-edukacyjny przy Filii nr 14 (ul. Piastów 20, os. Tysiąclecia)

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR