Weekendy z literaturą

11 czerwca w Bibliotece MOCAK-u w Krakowie odbędzie się pierwsza odsłona Weekendów z literaturą. W ramach wydarzenia odbędą się spotkania z pisarzami, warsztaty, literackie oprowadzania oraz panele dyskusyjne dotyczące procesu powstawania książki. Celem projektu jest promowanie czytelnictwa i pokazanie różnorodności świata literatury.

„Weekendy z literaturą”, fot. Inga Szeligamin (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Weekendy z literaturą”, fot. Inga Szeligamin (źródło: materiały prasowe organizatora)

Organizatorzy przewiduję serię spotkań autorskich z pisarzami. Zaproszeni goście reprezentują różne gatunki – literaturę dla dzieci, poezję, esej oraz powieść graficzną. Bezpośredni kontakt z autorami to szansa na poznanie motywów ich twórczości, warsztatu czy poglądów na sztukę i literaturę.

Podczas dyskusji eksperckich będzie omawiana specyfika różnych obszarów rynku książki. W kolejnych odbędą się spotkania, na których będzie można dowiedzieć się czegoś o pracy: grafika i drukarza, tłumacza, wydawcy, oraz edytora. Wezmą w nich udział specjaliści z tych dziedzin, którzy opowiedzą o ich specyfice, a także o nietypowych sytuacjach, z którymi musieli się mierzyć.

Uczestników Weekendów z literaturą czeka również oprowadzanie po Bibliotece Mieczysława Porębskiego. Zbiory  zawierają przekazany przez Profesora księgozbiór liczący kilka tysięcy pozycji, a także prace kanonicznych dla sztuki XX wieku artystów, takich jak Jerzy Nowosielski, Andrzej Wróblewski czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

Oprowadzanie będzie okazją do poznania zgromadzonych dzieł sztuki i stojących za nimi historii przyjaźni Profesora z artystami i pisarzami, poznania losów księgozbioru oraz refleksji nad wyzwaniami, jakie Biblioteka stawia przed miłośnikami książek.

Na najmłodszych uczestników czekają Zabawy z książką, czyli interdyscyplinarny projekt dla dzieci, stanowiący cykl warsztatów literacko-plastycznych. Przedmiotem zajęć są unikatowe ze względu na swoją formę lub treść książki dla najmłodszych.

Weekendy z literaturą 
Od 11 czerwca do 11 września 2016 roku
Pierwsza odsłona: 11 i 12 czerwca 2016 roku, od godz. 15.00
MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej – Biblioteka Mieczysława Porębskiego
Kraków

Dodaj komentarz