• 2016-06-10

The Tallest Man On Earth w Warszawie

10 września w warszawskim klubie Palladium odbędzie się koncert szwedzkiego songwritera Kristiana Matssona, występującego pod pseudonimem The Tallest Man On Earth. Będzie to jego powrót do Polski po 6 latach, kiedy to zaszczycił nas swoim występem na OFF Festivalu. Szwed będzie promował swój ostatni album Dark Bird Is Home, który w Szwecji dotarł aż na 11 miejsce listy sprzedażowej, a w USA dobił do 67 pozycji prestiżowej listy Billboard 200.

The Tallest Man On Earth (źródło: materiały prasowe organizatora)

The Tallest Man On Earth (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kristian Matsson to artysta nietuzinkowy. Swoją karierę solową rozpoczął w 2006 roku, co daje mu powód do świętowania w tym roku X-lecia projektu The Tallest Man On Earth. Gdy zimą 2008 Szwed otwierał koncerty na trasie Bon Iver, dla wielu support w jego wykonaniu okazał się zaskakującym przeżyciem. W ciągu zaledwie dwuletniej obecności na scenie zaskarbił już sobie publiczność takich festiwali jak SXSW, Primavera Sound czy Roskilde.

Jego debiutancka płyta Shallow Grave z 2008 roku to tylko wokal i akompaniament gitary akustycznej lub bandżo nagrane w domowych warunkach, w szwedzkim mieście Dalarna. Ta instrumentalna skromność i prostota wystarczyły, by mimo braku mocnego zaplecza promocyjnego, echo o wydanej w niewielkiej skandynawskiej wytwórni płycie błyskawicznie obiegło świat. Niezależne media, takie jak np. Pitchfork chwaliły perfekcyjne, mądre i kojące piosenki Kristiana, a jego samego uznały za stworzonego, by śpiewać folk. Mówiąc o Shallow Grave, nie sposób uciec od nawiązań do wielkich poprzedników Matssona, którzy przez lata stawali przed publicznością uzbrojeni jedynie w słowo, głos i gitarę. Jego wrażliwość, styl pisania i wokal porównuje się najczęściej do Boba Dylana z wczesnych lat twórczości, ale podczas występów na żywo liryzm ustępuje miejsca surowej energii.

The Tallest Man On Earth sprawia wrażenie opętanego, dając upust emocjom i uwalniając energię z każdym wyśpiewanym dźwiękiem i słowem. Szwed do swojej dyskografii dopisał jeszcze kolejno wydane albumy The Wild Hunt, There’s No Leaving Now i Dark Birds Is Home. Każdy opowiada niesamowitą historię i każdy zabiera suchaczy w niezwykłą podróż po folkowych, melodyjnych dźwiękach charakterystycznych dla twórczości Kristiana. Płyta There’s No Leaving Now przysporzyła mu ogromną popularność w USA, docierając na 35 pozycję listy sprzedażowej Billboard 200. Teraz TTMOE wraca do Polski, tym razem na koncerty klubowe.

The Tallest Man On Earth 
10 września 2016 roku, godz. 19.00
Klub Palladium w Warszawie

Dodaj komentarz