Międzynarodowy projekt Atlas

25 czerwca rozpocznie się Międzynarodowy projekt Atlas, na który zaprasza Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie.

Międzynarodowy projekt Atlas – logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Międzynarodowy projekt Atlas – logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Atlas to tygodniowy cykl spektakli, koncertów i warsztatów przygotowywanych z udziałem uchodźców z całego świata. Do współpracy zaproszono grupy teatralne m.in. z Bolonii, Antwerpii i Paryża, które zaprezentują efekty swojej pracy z migrantami i seniorami. Miejscami działań artystycznych będą sceny Teatru Powszechnego w Warszawie, Stół Powszechny oraz Ogród Powszechny.

Wydarzenia teatralne i muzyczne staną się okazją do dyskusji nad kwestiami zbiorowej pamięci, wspólnoty, rasizmu, migracji i polityki integracyjnej poszczególnych krajów Europy. Wszystko ukazane zostanie przez pryzmat indywidualnych historii osób, które musiały zmierzyć się z podróżą do Europy bądź podzieliły się w spektaklach swoimi doświadczeniami z czasów niepokojów politycznych.

W programie m.in.:

  • Atlas uchodźcy – wprowadzenie, wykład inauguracyjny Pawła Mościckiego (Stół Powszechny). Będzie poświęcony podstawowym założeniom i inspiracjom powstającego właśnie Atlasu Uchodźczego. Poznamy kolejne motywy, które znajdą swoje miejsce w finalnej wersji atlasu.
  • Baran – koncert. Baran to słowo kurdyjskie. Znaczy: deszcz. Deszcz oczyszcza, odświeża, tworzy Nowe. Tak jak grupa, której kompozycje są nowymi aranżacjami utworów muzyki perskiej i kurdyjskiej. Baran tworzą artyści o różnym pochodzeniu kulturowym i doświadczeniach muzycznych.
  • Walking In Your Shoes (reż. Greet Vissers) – spektakl będzie spotkaniem kilkunastu osób w labiryncie małych pokoi. Nikt tu nikogo nie zna, nikt o nikim nic nie wie. Kim są? Co tu robią? Czego się boją? Czy boją się spojrzeń nieznajomych? Bicia ich serc? Boją się oddychać? Chcieliby, żeby wszystko było łatwiejsze?
  • Narysowałem więcej, niż tu widać (reż. Anna Borkowska) – spektakl o tym, jak działa pamięć, co pamiętamy, o czym zapominamy? Jak ze skrawków pamięci i wspomnień odtworzyć znajome miejsca, ludzi, emocje? Impulsem do stworzenia spektaklu stały się wydarzenia ostatniego roku związane z przybywaniem do Europy uchodźców i z reakcjami naszego społeczeństwa na ten fenomen.
  • To, co skrywamy – dziesięć młodych osób podąża śladami rodziców i dziadków, odtwarzając fragmenty ich historii oraz wspomnień, które próbują ubrać w słowa i obrazy. Wspólnie analizują odziedziczoną spuściznę. W którym momencie została przerwana? Dlaczego młodzi Francuzi o obcych korzeniach tak niewiele wiedzą o sobie samych? W jakim stopniu milczenie rodziców zaważyło na procesie integracji? Poszukiwanie własnych korzeni staje się swoistą zabawą w wymyślanie rodowodu, która łączy strzępy wspomnień z duchami  kraju pochodzenia.

Międzynarodowy projekt Atlas
Od 25 czerwca do 1 lipca 2016 roku
Teatr Powszechny w Warszawie

Dodaj komentarz