• 2016-06-10

Kino afgańskie w Kinie Pałacowym

9 czerwca w Kinie Pałacowym w Poznaniu rozpoczął się przegląd kina afgańskiego. W programie znalazły się filmy fabularne, animowane i dokumentalne.

Przegląd kina afgańskiego w Kinie Pałacowym, kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przegląd kina afgańskiego w Kinie Pałacowym, kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Celem przeglądu jest przede wszystkim pokazanie wachlarza różnorodnej produkcji filmowej z Afganistanu oraz ukazanie innego oblicza tego państwa – nie Afganistanu – poligonu, ale miejsca o bogatym potencjale kulturalnym.

W Afganistanie, pomimo prawie 40 lat wojny, kinematografia kwitnie, a w dodatku, wbrew ukutym przesądom, młode kobiety zajmują ważne miejsce w tym gronie filmowców. Przeglądu zostanie zaprezentowany przekrój bogatej i różnorodnej kinematografii afgańskiej – zarówno filmy fabularne, jak i dokumenty oraz animacje. Na początku każdego seansu będzie wyświetlony krótki odcinek unikatowych kronik filmowych.

Zaprezentowana zostanie m.in. Mina (reż. Yosef Barak) – historia o dziewczynce z Kabulu, która opiekuje się ojcem narkomanem i niedołężnym dziadkiem, Afghanistan (reż. Razi & Sohaila Mohebi) – opowieść  o życiu afgańskich uchodźców w krajach europejskich czy Rajskie jabłko (reż. Homayun Morowat) o pobożnym starszym człowieku, który jedzie do Kabulu, aby odwiedzić jedynego syna – ocalałego po wojnie z Sowietami.

Przegląd kina afgańskiego
Od 9 do 13 czerwca 2016 roku
Organizator: Anna Minkiewicz
Kino Pałacowe – Centrum Kultury Zamek
Poznań

Dodaj komentarz