• 2016-06-10

Wędrówka po walczącym mieście

Od początku czerwca w księgarniach można nabyć książkę  Powstanie Warszawskie. Wędrówka po walczącym mieście autorstwa Marcina Ciszewskiego.

„Powstanie Warszawskie. Wędrówka po walecznym mieście”, autor Marcin Ciszewski, wyd. Warbook (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

„Powstanie Warszawskie. Wędrówka po walecznym mieście”, autor Marcin Ciszewski, wyd. Warbook (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Po siedemdziesięciu latach taśmy filmowe z kronikami nagranymi podczas Powstania Warszawskiego przez operatorów Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej ujrzały światło dzienne. Stało się tak za sprawą Muzeum Powstania Warszawskiego, które na ich podstawie postanowiło stworzyć pierwszy na świecie film fabularny zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych. Tak oto narodziło się Powstanie Warszawskie, czyli opracowany w nowoczesnych technologiach koloryzacji i rekonstrukcji materiałów audiowizualnych dramat wojenny non-fiction mówiący o wydarzeniach sierpnia 1944 roku.

Film, który obejrzało sześćset tysięcy widzów w kinach i milion pięćset tysięcy telewidzów, był polskim kandydatem do Oscara w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny”. Na festiwalu filmowym w Gdyni zdobył nagrodę Orły dla najlepszego obrazu dokumentalnego i najlepszego dźwięku, a Stowarzyszenie Filmowych Reżyserów Dźwięku przyznało mu Złotą Szpulę za najlepszy montaż dźwięku w filmie dokumentalnym.

Sukces projektu zainspirował twórców do dalszych działań. Muzeum Powstania Warszawskiego zwróciło się więc do pisarza Marcina Ciszewskiego z prośbą o zbeletryzowanie filmu. Celem było przekucie poruszających kronik powstańczych w książkę. Efektem tej pracy jest niniejszy tom. Powstało dzieło daleko wykraczające poza interpretację – to oryginalna, autorska opowieść o jednym z najważniejszych momentów w dziejach Polski. I kolejny dowód na to, że historia wciąż jest żywa i pełna wzbudzających emocje narracji.

Muzeum Powstania Warszawskiego, Audioteka oraz Wydawnictwo WarBook zapraszają na promocję książki oraz słuchowisko w reżyserii Grzegorza Drojewskiego, z doborową obsadą i muzyką na żywo we wtorek 14 czerwca o godz. 19.00.

Powstanie Warszawskie. Wędrówka po walczącym mieście
Premiera: czerwiec 2016 roku
Autor: Marcin Ciszewski
Słuchowisko: 14 czerwca 2016 roku, godz. 19.00
Muzeum Powstania Warszawskiego

Dodaj komentarz