• 2016-06-10

Wędrówka po walczącym mieście

Od początku czerwca w księgarniach można nabyć książkę  Powstanie Warszawskie. Wędrówka po walczącym mieście autorstwa Marcina Ciszewskiego.

„Powstanie Warszawskie. Wędrówka po walecznym mieście”, autor Marcin Ciszewski, wyd. Warbook (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

„Powstanie Warszawskie. Wędrówka po walecznym mieście”, autor Marcin Ciszewski, wyd. Warbook (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Po siedemdziesięciu latach taśmy filmowe z kronikami nagranymi podczas Powstania Warszawskiego przez operatorów Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej ujrzały światło dzienne. Stało się tak za sprawą Muzeum Powstania Warszawskiego, które na ich podstawie postanowiło stworzyć pierwszy na świecie film fabularny zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych. Tak oto narodziło się Powstanie Warszawskie, czyli opracowany w nowoczesnych technologiach koloryzacji i rekonstrukcji materiałów audiowizualnych dramat wojenny non-fiction mówiący o wydarzeniach sierpnia 1944 roku.

Film, który obejrzało sześćset tysięcy widzów w kinach i milion pięćset tysięcy telewidzów, był polskim kandydatem do Oscara w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny”. Na festiwalu filmowym w Gdyni zdobył nagrodę Orły dla najlepszego obrazu dokumentalnego i najlepszego dźwięku, a Stowarzyszenie Filmowych Reżyserów Dźwięku przyznało mu Złotą Szpulę za najlepszy montaż dźwięku w filmie dokumentalnym.

Sukces projektu zainspirował twórców do dalszych działań. Muzeum Powstania Warszawskiego zwróciło się więc do pisarza Marcina Ciszewskiego z prośbą o zbeletryzowanie filmu. Celem było przekucie poruszających kronik powstańczych w książkę. Efektem tej pracy jest niniejszy tom. Powstało dzieło daleko wykraczające poza interpretację – to oryginalna, autorska opowieść o jednym z najważniejszych momentów w dziejach Polski. I kolejny dowód na to, że historia wciąż jest żywa i pełna wzbudzających emocje narracji.

Muzeum Powstania Warszawskiego, Audioteka oraz Wydawnictwo WarBook zapraszają na promocję książki oraz słuchowisko w reżyserii Grzegorza Drojewskiego, z doborową obsadą i muzyką na żywo we wtorek 14 czerwca o godz. 19.00.

Powstanie Warszawskie. Wędrówka po walczącym mieście
Premiera: czerwiec 2016 roku
Autor: Marcin Ciszewski
Słuchowisko: 14 czerwca 2016 roku, godz. 19.00
Muzeum Powstania Warszawskiego

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR