• 2016-06-10

Al Jarreau w Filharmonii w Szczecinie

1 lipca w Filharmonii w Szczecinie wystąpi znakomity wokalista jazzowy, zdobywca 7 nagród Grammy – Al Jarreau.

Al Jarreau (źródło: materiały prasowe organizatora)

Al Jarreau (źródło: materiały prasowe organizatora)

Koncert Jarreau jest pierwszym z trzech wielkich koncertów, które odbędą się na przełomie czerwca i lipca, kończąc pierwszą edycję tegorocznego jazzowego cyklu Espressivo w Filharmonii.

Al Jarreau był piątym spośród szóstki dzieci. Cała jego rodzina interesowała się muzyką, ale do rozpoczęcia muzycznych improwizacji zachęcił Ala jego brat. Był wychowany przez rodziców oddanych muzyce kościelnej – jego ojciec był pastorem i śpiewakiem, a matka kościelną pianistką.

W naturalny sposób Al śpiewał, podobnie tak jak uprawiał sporty. Al chciał zostać, jak jego ojciec, pastorem. Jako dziecko był bardzo religijny. Gdy szedł do college’u wielu myślało, że zostanie sportowcem, koszykarzem lub baseballistą, tak się jednak nie stało.

Podczas swoich studiów (psychologia) zaczął dawać pierwsze koncerty. W 1966 roku Al zdobył tytuł magistra, dwa lata później zaczął zarabiać na siebie jako muzyk. Prawdziwą karierę zaczął dopiero w wieku 35 lat. Jego talentem i charyzmą zachwycili się łowcy talentów z wytwórni Warner Bros i od razu podpisali z nim kontrakt na 20 lat.

Pierwszy album We Got By, wydany w 1975 r., odniósł wielki sukces w Stanach Zjednoczonych i doprowadził do europejskiej trasy koncertowej rok później. Al zebrał niezwykle przychylne głosy krytyków, był nazywany m.in.„człowiekiem z orkiestrą w głosie” i „cudownym głosem z USA”. Improwizował naśladując głosy instrumentów i różne melodie. Wtedy też powstała jego wersja utworu Take Five. 76-letni obecnie Jarreau jest nie tylko doskonałym muzykiem, ale i świetnym artystą estradowym. Zawsze rozmawia ze swoimi fanami podczas koncertów, świetnie bawi się ze swoim zespołem, tworząc świetną atmosferę na scenie. To wszystko stwarza wspaniałą, żywą atmosferę wokół jego występów, które zapadają w pamięć na zawsze.

 Al Jarreau 
1 lipca 2016 roku
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Dodaj komentarz