• 2016-06-10

W salonie muzycznym

12 czerwca w Krakowie odbędzie się kolejna odsłona Salonu muzycznego Chóru Polskiego Radia w Willi Decjusza. Przed zgromadzoną publicznością wystąpią Agata Zubel i Cezary Duchnowski.

Agata Zubel, fot. Łukasz Rajchert (źródło: materiały prasowe organizatora)

Agata Zubel, fot. Łukasz Rajchert (źródło: materiały prasowe organizatora)

W programie koncertu zabrzmią kompozycje Agaty Zubel: Opowiadania (na głos i fortepian preparowany), Madrygały (nr, 3 i 4) na zespół wokalny, Parlando (na głos i komputer) oraz Lullaby na chór. Artystce towarzyszył będzie Cezary Dmuchowski (fortepian, elektronika) oraz Chór Polskiego Radia pod dyrekcją Szymona Wyrzykowskiego. Rozmową z artystami poprowadzi zaś Ewa Szczecińska (Program 2 Polskiego Radia).

Wbrew obiegowym opiniom muzyka współczesna wydaje mi się bardziej naturalna niż klasyczna. Przecież dzisiejsi kompozytorzy używają samochodów, komórek i komputerów, żyją tak jak my. Tymczasem o życiu Mozarta czy Beethovena nie mamy zielonego pojęcia – podkreśla w jednym z ostatnich wywiadów Agata Zubel.

Salon muzyczny Chóru Polskiego Radia w Willi Decjusza to przedsięwzięcie bez precedensu, którego istotą jest spotkanie odbiorców i twórców, wspólna rozmowa i celebracja sztuki muzycznej dzisiejszych czasów.

Raz w miesiącu w krakowskiej Willi Decjusza – miejscu, które już pół tysiąca lat temu zostało zaprojektowane właśnie jako przestrzeń wymiany myśli, odbywać się będą koncerty monograficzne z udziałem i komentarzem kompozytorów i innych twórców.

Gośćmi Salonu… będą tak znakomici twórcy jak Paweł Mykietyn, Ryszard Krynicki, Agata Zubel, Andrzej Kwieciński, Paweł Łukaszewski, Edward Pasewicz, Roderik de Man.

Agata Zubel – urodziła się we Wrocławiu. Tam też ukończyła z wyróżnieniem (Primus Inter Pares) studia kompozytorskie w klasie Jana Wichrowskiego oraz wokalne pod kierunkiem Danuty Paziuk-Zipser w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego. W 2004 roku uzyskała tytuł doktora, a w 2014 doktora habilitowanego sztuki muzycznej. Jest stypendystką m.in. Rockefeller Foundation, Ernst von Siemens Musikstiftung, Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska oraz Fundacji Edukacji Międzynarodowej. Jako śpiewaczka brała udział w wielu prestiżowych wydarzeniach muzycznych, zaś w jej repertuarze specjalne miejsce zajmuje muzyka najnowsza.

Salon muzyczny Chóru Polskiego Radia w Willi Decjusza
12 czerwca 2016 roku, godz. 17.00
Willa Decjusza
Kraków

Dodaj komentarz