Zamek Przygód i opowieści średniowieczne

11 czerwca Grupa Studnia O. zaprasza na spektakl z cyklu Zamek Przygód, w ramach którego będzie można posłuchać opowieści średniowiecznych. Wydarzenie odbędzie się 11 czerwca w PROM-ie Kultury Saska Kępa w Warszawie.

„Zamek Przygód. Opowieści średniowieczne” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Zamek Przygód. Opowieści średniowieczne” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pan Bohor z Ganu, okrzyknięty przez dwanaście pięknych panien rycerzem Pięknym a Niedobrym, wyjeżdża z lasu by stanąć naprzeciw orszaku królewskiego – z zamiarem porwania Ginewry. Nieustraszony Sir Lancelot chce z nim skrzyżować miecze, lecz nie wiedzieć skąd pojawia się stara kobieta i uwozi rycerza. Dwunastu wyrusza na poszukiwanie, a z miejsca zwanego Czarnym Krzyżem prowadzą drogi do przyszłości i przeszłości, na północ i południe, na zachód i wschód.

Skoro więc mag Orfeusz wiódł spór z Józefem z Arymatei w zamku w marchii szkockiej – dlaczegóż nie wędrować dalej? Niech przechadzają się po tych drogach święci Pańscy, Antoni niech mówi do ryb, skoro nie chcą go słuchać ludzie, Franciszek zaś łagodnie naucza wilka z Gubbio. Święty Jerzy unosi kopię, a obok idzie panna wiodąc strasznego smoka na czerwonej wstędze. Dzielny Melik Daniszmend ściąga wodze rumaka i rusza do walki, Szalony Dumrul gra o swą duszę z Azrailem, aniołem śmierci.

Wątki wędrują od Kornwalii do Kapadocji, od Litwy do Śródziemnego Morza. A my stoimy pośrodku tego oceanu opowieści, rozglądamy się uważnie i wyławiamy – te najpiękniejsze. Dawne historie mówią o nas bowiem więcej niż my sami o sobie powiedzieć umiemy.

Podstawą scenariusza jest cykl Zamek Przygód znajdujący się wśród Opowieści Okrągłego Stołu. Z niego – to oczywiste – pochodzą historie o panu Bohorze, Sir Lancelocie czy Merlinie. Jednak struktura tego cyklu jest sama przez siebie dodatkowym znaczeniem: czas płynie w nim raz linearnie, raz cyklicznie; czasem „przewodnikami” historii są postaci (jak Bohor czy Lancelot), czasem pretekstem do opowiedzenia kolejnych kilku historii staje się miejsce (jak skrzyżowanie zwane Czarnym Krzyżem, z którym wiąże się historia Józefa z Arymatei, zamek czarodziejki Morgany, na murach którego wymalowane są dzieje Eneasza, czy też tytułowy Zamek Przygód, który okazuje się miejscem przechowywania świętego Graala). Sposób komponowania, łączenia historii, budowania przejść i nawiązań, sprytne sztuczki narratora, służące wywoływaniu bohaterów – to warstwa nie mniej interesująca od samych opowieści. W dużym stopniu jest więc to spektakl o opowiadaniu, o sztuce żonglowania wątkami, o miłości do słowa, do słuchaczy, do wspólnotowego wymiaru opowiadania.

Zamek Przygód. Opowieści średniowieczne
11 czerwca 2016 roku, godzina 19.00
Występują: Małgorzata Litwinowicz, Beata Frankowska, Agnieszka Aysen Kaim, Jarosław Kaczmarek – opowieści; Jolanta Kossakowska: fidel, lira korbowa, dulcymer, śpiew, Mateusz Szemraj: lutnia arabska
Wydarzenie w ramach projektu Warszawska Scena Opowieści 2016
PROM Kultury Saska Kępa
Warszawa

Dodaj komentarz