Zamek Przygód i opowieści średniowieczne

11 czerwca Grupa Studnia O. zaprasza na spektakl z cyklu Zamek Przygód, w ramach którego będzie można posłuchać opowieści średniowiecznych. Wydarzenie odbędzie się 11 czerwca w PROM-ie Kultury Saska Kępa w Warszawie.

„Zamek Przygód. Opowieści średniowieczne” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Zamek Przygód. Opowieści średniowieczne” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pan Bohor z Ganu, okrzyknięty przez dwanaście pięknych panien rycerzem Pięknym a Niedobrym, wyjeżdża z lasu by stanąć naprzeciw orszaku królewskiego – z zamiarem porwania Ginewry. Nieustraszony Sir Lancelot chce z nim skrzyżować miecze, lecz nie wiedzieć skąd pojawia się stara kobieta i uwozi rycerza. Dwunastu wyrusza na poszukiwanie, a z miejsca zwanego Czarnym Krzyżem prowadzą drogi do przyszłości i przeszłości, na północ i południe, na zachód i wschód.

Skoro więc mag Orfeusz wiódł spór z Józefem z Arymatei w zamku w marchii szkockiej – dlaczegóż nie wędrować dalej? Niech przechadzają się po tych drogach święci Pańscy, Antoni niech mówi do ryb, skoro nie chcą go słuchać ludzie, Franciszek zaś łagodnie naucza wilka z Gubbio. Święty Jerzy unosi kopię, a obok idzie panna wiodąc strasznego smoka na czerwonej wstędze. Dzielny Melik Daniszmend ściąga wodze rumaka i rusza do walki, Szalony Dumrul gra o swą duszę z Azrailem, aniołem śmierci.

Wątki wędrują od Kornwalii do Kapadocji, od Litwy do Śródziemnego Morza. A my stoimy pośrodku tego oceanu opowieści, rozglądamy się uważnie i wyławiamy – te najpiękniejsze. Dawne historie mówią o nas bowiem więcej niż my sami o sobie powiedzieć umiemy.

Podstawą scenariusza jest cykl Zamek Przygód znajdujący się wśród Opowieści Okrągłego Stołu. Z niego – to oczywiste – pochodzą historie o panu Bohorze, Sir Lancelocie czy Merlinie. Jednak struktura tego cyklu jest sama przez siebie dodatkowym znaczeniem: czas płynie w nim raz linearnie, raz cyklicznie; czasem „przewodnikami” historii są postaci (jak Bohor czy Lancelot), czasem pretekstem do opowiedzenia kolejnych kilku historii staje się miejsce (jak skrzyżowanie zwane Czarnym Krzyżem, z którym wiąże się historia Józefa z Arymatei, zamek czarodziejki Morgany, na murach którego wymalowane są dzieje Eneasza, czy też tytułowy Zamek Przygód, który okazuje się miejscem przechowywania świętego Graala). Sposób komponowania, łączenia historii, budowania przejść i nawiązań, sprytne sztuczki narratora, służące wywoływaniu bohaterów – to warstwa nie mniej interesująca od samych opowieści. W dużym stopniu jest więc to spektakl o opowiadaniu, o sztuce żonglowania wątkami, o miłości do słowa, do słuchaczy, do wspólnotowego wymiaru opowiadania.

Zamek Przygód. Opowieści średniowieczne
11 czerwca 2016 roku, godzina 19.00
Występują: Małgorzata Litwinowicz, Beata Frankowska, Agnieszka Aysen Kaim, Jarosław Kaczmarek – opowieści; Jolanta Kossakowska: fidel, lira korbowa, dulcymer, śpiew, Mateusz Szemraj: lutnia arabska
Wydarzenie w ramach projektu Warszawska Scena Opowieści 2016
PROM Kultury Saska Kępa
Warszawa

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR