• 2016-06-09

Amazonki i Wikingowie

22 czerwca w Warszawskim Teatrze Roma odbędzie się premiera rock opery Amazonki i Wikingowie, którą zaprezentuje publiczności Autorska Szkoła Musicalowa Macieja Pawłowskiego.

„Amazonki i Wikingowie”, reż. Maciej Pawłowski  – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Amazonki i Wikingowie”, reż. Maciej Pawłowski – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Amazonki i Wikingowie to kolejna po Szambalii (pierwszym polskim musicalu wystawionym w Londynie) rock-opera autorstwa Macieja Pawłowskiego. Słowa napisała Liwia Pawłowska, a choreografię stworzył Bartosz Figurski. W spektaklu wystąpią młodzi artyści z warszawskiego oddziału ASM, m.in. Maciej Tomaszewski (Dalebor), Aleksandra Hulecka (Dziewanna), Jan Marczuk (Łysiec), Aleksander Raczek (Lel), Jakub Ochal (Polel), Małgorzata Gradkowska (Dobrochoczy), Daria Kobierecka (Witosława), Weronika Bębnowska (Dobrosława). W rolę królowej Amazonek Maneopy wcieli się Krystyna Zajkowska.

Spektakl przenosi publiczność do IX wieku. Nad rzeką Vistulą (nazwaną później Wisłą) przez wieki żyło plemię słowiańskich Amazonek. Ich największymi wrogami byli Wikingowie. Przypływali rzekami i zapuszczali się w głąb lądu w poszukiwaniu łupów. Mieszkający w spokojnej, słowiańskiej wiosce u podnóża Wielkiej Góry (Łyśca) Dalebor, syn królowej Amazonek, nie jest świadomy swojego pochodzenia. Kiedy się o nim dowiaduje, to na jego barki spada wielka odpowiedzialność – uratowanie Amazonek przed zagładą. Czy podoła wyzwaniu? Kto mu pomoże? Bogowie Lel i Polel, strażnik rudy Łysogór – Łysiec, a może jego piękna ukochana, strażniczka przyrody i patronka myśliwych – Dziewanna?

„Amazonki i Wikingowie”, reż. Maciej Pawłowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Amazonki i Wikingowie”, reż. Maciej Pawłowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Twórcy i realizatorzy adresują to przedstawienie do osób kochających teatr, nowe wyzwania muzyczne oraz do tych, którzy interesują się historią obejmującą czasy starosłowiańskie i genezę początków państwa polskiego. Libretto wykorzystuje skąpe dane faktograficzne, jakie oferują nam odkrycia archeologiczne i zachowane informacje w najstarszych europejskich kronikach historycznych, oraz bazuje na wiedzy, wnioskach i… wyobraźni autorów. Wartka akcja z udziałem wielu postaci o starosłowiańskich i skandynawskich rodowodach, baśniowość, mistycyzm i tajemniczość z pewnością pobudzą wyobraźnię widza w każdym wieku. Poddaj się magii – przecież to wszystko mogło się zdarzyć naprawdę.

Maciej Pawłowski – kompozytor, dyrygent, reżyser, aranżer, producent muzyczny i pedagog. Absolwent sekcji dyrygenckiej przy Wydziale Teorii Muzyki, Kompozycji, Rytmiki i Wychowania Muzycznego w Akademii Muzycznej w Łodzi klasy prof. Henryka Blachy, dyrektor naczelny i artystyczny Autorskiej Szkoły Musicalowej Macieja Pawłowskiego (ASM), oraz Prezes Fundacji Artland. Od 1998 roku współpracuje z Teatrem Muzycznym ROMA w Warszawie jako kierownik muzyczny i dyrygent polskich prapremier musicali: Les Misérables (2010), Upiór w operze (2008), Akademia Pana Kleksa (2007), Taniec wampirów (2005), Koty (2004), Grease (2002), Miss Saigon (2000), Crazy For You (1999) i Aladyn Jr. (2011).

Amazonki i Wikingowie
Premiera: 22 czerwca 2016 roku
Muzyka, scenariusz, reżyseria i kierownictwo muzyczne: Maciej Pawłowski
Teksty i przygotowanie wokalne: Liwia Pawłowska
Choreografia: Bartosz Figurski
Teatr Roma w Warszawie

Dodaj komentarz