Od Matejki do Wojtkiewicza

Nowa wystawa Od Matejki do Wojtkiewicza. U zarania nowoczesności w Muzeum Pałac Herbsta w Łodzi, która zostanie otwarta 10 czerwca, to sposobność, by nie tylko poznać zgromadzoną tam kolekcję XIX-wiecznego malarstwa polskiego, ale też okazja do spojrzenia na nie z nowej, odmiennej i zaskakującej dla wielu perspektywy.

Józef Mehoffer, „Portret żony artysty z pegazem”, 1913 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Józef Mehoffer, „Portret żony artysty z pegazem”, 1913 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nowoczesne malarstwo pojawiło się w Polsce wraz z awangardą w drugiej dekadzie XX wieku. Wystawa Od Matejki do Wojtkiewicza. U zarania nowoczesności pokazuje jednak, że poszukiwania nowoczesnego stylu zaczęły się w malarstwie polskim znacznie wcześniej. W XIX wieku zaczęto bowiem postrzegać je jako sztukę szybko reagującą na rzeczywistość i zachodzące w niej zmiany. Ekspozycja w Muzeum Pałac Herbsta prezentuje intrygującą historię malarstwa polskiego w XIX wieku, jego drogę do awangardy, łączenie różnorodnych kierunków i nowe jak na tamte czasy tendencje.

W pierwszej części łódzkiej wystawy dominują wątki związane z twórczością Jana Matejki, postaci szczególnie ważnej dla środowiska artystycznego, którego obrazy historyczne były niezwykle cenione już przez współczesnych artysty i ugruntowały narodową tożsamość Polaków. Wśród prezentowanych dzieł znajdą się między innymi: Otrucie królowej Bony (1859), Jan III Sobieski składa ślub w Częstochowie (1859), Alchemik Sędziwój i król Zygmunt III (1867). Ponadto będzie można obejrzeć szkice kompozycyjne do obrazów oraz studia kostiumowe, a także pokazywane po raz pierwszy w Łodzi zbiory malarza, elementy strojów, biżuteria czy wyroby rzemiosła artystycznego.

Jan Matejko, „Alchemik Sędziwój i król Zygmunt III”, 1867 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jan Matejko, „Alchemik Sędziwój i król Zygmunt III”, 1867 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Druga część ekspozycji obejmie między innymi prace takich artystów, jak: Maurycy Gottlieb, Stanisław Wyspiański, Włodzimierz Tetmajer, Jan Stanisławski, Leon Wyczółkowski, Józef Mehoffer, Jacek Malczewski, Witold Wojtkiewicz. To świetna okazja, by przekonać się, jak różnorodni byli to twórcy, a także prześledzić ich próby znalezienia nowych środków wyrazu.

Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie koncert The Time Quartet, kwartetu smyczkowego wykonującego utwory muzyki klasycznej ze wszystkich epok. Zespół wystąpi w składzie: I skrzypce – Maksymilian Grzesiak, II skrzypce – Katarzyna Boniecka, altówka – Agnieszka Dobrzyńska i wiolonczela – Małgorzata Duź i wykona znakomicie korespondujący z wystawą i pałacowymi wnętrzami kwartet smyczkowy Aleksandra Borodina II Kwartet A-dur z 1881 roku.

W trakcie trwania wystawy Muzeum Pałac Herbsta proponuje również bogaty program edukacyjny kierowany do różnych grup odbiorców. Podczas licznych wykładów, spotkań dla dorosłych, warsztatów rodzinnych będzie możliwość bliższego poznania pokazywanych na wystawie dzieł oraz sylwetek ich twórców.

Od Matejki do Wojtkiewicza. U zarania nowoczesności
Od 10 czerwca 2016 roku do 15 października 2017 roku
Muzeum Pałac Herbsta (Oddział Muzeum Sztuki w Łodzi)
Łódź

Dodaj komentarz