• 2016-06-09

Napisane życie

12 czerwca w Kinie  Pod Baranami w Krakowie odbędzie się premiera filmu Marty Węgiel pt. Napisane życie. Produkcja to biograficzny dokument o Wisławie Szymborskiej. Po pokazie odbędzie się spotkanie z reżyserką.

„Napisane życie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Napisane życie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W dokumencie wypowiadają się przyjaciele, wydawcy, biografowie i współpracownicy poetki (m.in. Bronisław Maj, Tadeusz Nyczek, Teresa Walas, Wanda Klominkowa, Jerzy Illg, Michał Rusinek, czy Joanna Szczęsna), ale przede wszystkim ona sama. Zdjęcia z archiwum Fundacji Wisławy Szymborskiej pozwolą widzom wejść w prywatny, mniej znany świat Noblistki.

Dzięki nagraniom z telewizyjnych archiwów można będzie usłyszeć jej głos, nabierające niezwykłego znaczenia opowieści o codziennych przeżyciach, a także czytane przez nią wiersze. To one budują rytm tego obrazu – historię jej dorastania, miłości, przyjaźni z artystami, samotności, a jednocześnie ważną refleksję o pisaniu i poezji.

W spotkaniu po pokazie udział wezmą reżyserka filmu Marta Węgiel, Robert Piaskowski – dyrektor programowy Krakowskiego Biura Festiwalowego i dyrektor artystyczny Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, Michał Rusinek – literaturoznawca, tłumacz, pisarz, sekretarz Wisławy Szymborskiej i prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej oraz dziennikarka filmowa Dagmara Romanowska.

Napisane życie – premierowy pokaz filmu w ramach Festiwalu Miłosza
Reżyseria: Marta Węgiel
12 czerwca 2016 roku, godz. 16.00, wstęp z zaproszeniami
Organizatorzy: Festiwal Miłosza, Kino Pod Baranami
Kino Pod Baranami
Kraków

Dodaj komentarz