Zarysowana przestrzeń

11 czerwca w Galerii Nadbałtyckiego Centrum Kultury odbędzie się wernisaż Izabeli Wyrwy. Wystawa towarzyszy 10. Nadbałtyckiemu Triennale Miniatury Tkackiej w Gdyni i 15. Międzynarodowemu Triennale Tkaniny w Łodzi.

„Zarysowana przestrzeń” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Zarysowana przestrzeń” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zestaw prac Zarysowana Przestrzeń, w którego skład wchodzą: Coś w powietrzu, …ileTEXTILEtex… oraz cykl miniatur zatytułowany Rysy, powstawał przez kilka lat. Jest wynikiem moich kilkuletnich doświadczeń zdobytych na drodze eksperymentu, obserwacji i analizy w dziedzinie tkaniny unikatowej. Obejmuje zbiór realizacji o cechach rysunku, precyzujących w różny sposób relacje z otoczeniem.

Rysunek jest dla mnie linearną formą użytego środka wyrazu, konstruującego obiekt w realnej przestrzeni. Myślą przewodnią poszczególnych realizacji była analiza relacji przestrzennych w obiektach zróżnicowanych pod względem skali, układu i tworzywa, z którego zostały wykonane.

Istotą przedstawienia ma być zarówno rysunek, jak i przestrzeń go okalająca oraz wypełniająca, współtworzące razem trójwymiarowy obiekt.

Typowy obraz rysunku powszechnie kojarzony z bielą kartki i ołówkiem zastąpiłam innymi materiałami, spełniającymi moje założenia. Drut, siatka metalowa, tworzywo syntetyczne stały się ekwiwalentem kreski i działań rysunkowych przeniesionymi w przestrzeń.

Wieloletnia fascynacja rysunkiem wynika ze sposobu postrzegania przeze mnie tej techniki. Od dawna intryguje mnie jej interdyscyplinarny charakter. Cecha, która stawia rysunek ponad wszelkimi podziałami. W moim odczuciu jako medium doskonałe jest wyjątkową metodą powoływania nowych jakości w sztuce.

Linia w świecie realnym pojawia się głównie na styku płaszczyzn, kreska natomiast jest spontanicznym przekazem wynikającym z gestu ręki. Jest przykładem animacji subiektywnych stanów uczuciowych w realnej przestrzeni.

Izabela Wyrwa

Izabela Wyrwa – studiowała na Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi, Wydział Tkaniny i Ubioru, Katedra Druku na Tkaninie w latach 1993–1998. W 2006 roku uzyskała stopień doktora; jest adiunktem w Pracowni Tkaniny Unikatowej, prowadzonej przez prof. Włodzimierza Cygana na macierzystej uczelni. Za pracę  …ileTEXTILEtex…, za którą artystka zdobyła brązowy medal podczas 8. Międzynarodowej Wystawy Sztuki Włókienniczej From Lausanne to Beijing w Chinach.

Zarysowana przestrzeń – wystwa prac Izabeli Wyrwy
Od 11 do 26 czerwca 2016 roku
Wernisaż: 11 czerwca 2016 roku, godz. 17.00
Galeria Nadbałtyckiego Centrum Kultury – Ratusz Staromiejski
Gdańsk

Dodaj komentarz