• 2016-06-08

Pozwól zaistnieć Emmie!

Studenci katowickiej filmówki chcą przywrócić świetność kultowej Cafe Europa, realizując w niej krótkometrażowy film Niech żyje Emma! (reż. Tadeusz Kabicz) z imponującą obsadą aktorską. Aby pomysł wcielić w życie, potrzebują pomocy.

Tadeusz Kabicz, „Niech żyje Emma!” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tadeusz Kabicz, „Niech żyje Emma!” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Film inspirowany jest powieścią Pani Bovary Gustawa Flauberta. Występują tu te same postaci, podobna atmosfera i problematyka. Mimo poważnego tematu, film utrzymany będzie w formie czarnej komedii, jaką w ostatnich latach można było zobaczyć w takich filmach jak Dzikie historie, Fargo czy Rewers.

W zabytkowej Cafe Europa co wieczór odbywają się spotkania taneczne dla seniorów. Podczas jednego z nich zabiegana kelnerka wpada na młodą dziewczynę trzymającą garść tabletek. Przekonana, że dziewczyna chce się zabić, alarmuje właścicielkę restauracji. Ta snuje sieć intryg, by nie dopuścić do spodziewanej tragedii. Angażuje w to kolejne osoby, zmieniając dancing dla seniorów w prawdziwe pole bitwy. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy na sali zjawia się chłopak dziewczyny – tak po krótce przedstawia się fabuła filmu.

Ekipie udało się pozyskać aktorów znanych widzom z dużego ekranu. W rolę właścicielki restauracji wcieli się zdobywczyni Złotej Palmy w Cannes – Jadwiga Jankowska-Cieślak. Tytułową Emmę zagra Karolina Staniec – absolwentka PWST we Wrocławiu, w ostatnim czasie wcieliła się w rolę Marii w serialu Bodo i Beaty w Mieście 44. Wśród aktorów drugoplanowych zobaczyć będzie można Monikę Pikułę, Piotra Trojana, Michała Czachora i Sławomira Głazka.

Chcemy zrobić ten film, żeby opowiedzieć o problemie, który dotyczy każdego z nas. Na ile jesteśmy odpowiedzialni za drugiego człowieka? Czy mamy prawo ingerować w jego życie? Czy wolno nam pomagać wbrew czyjejś woli? Gdzie się kończy nasza wolność? Dodatkowo chcemy pokazać odchodzący świat dancingów, które dla seniorów są czymś znacznie ważniejszym, niż tylko ulubioną formą rozrywki. Tradycja fajfów, czyli dyskotek organizowanych o 17 powoli zamiera, a Cafe Europa jest jednym z ostatnich miejsc w Katowicach, gdzie oglądając je, można cofnąć się w czasie – opowiadają twórcy Emmy.

Aby zrealizować film na najwyższym poziomie, ekipa zdecydowała się na organizację zbiórki na portalu crowdfundingowym Polak Potrafi.

Wierzymy w siłę internetu jako narzędzia w realizacji marzeń, stąd pomysł na zbiórkę kwoty potrzebnej do projektu w sieci. Mamy nadzieję dotrzeć do kinomanów, miłośników Cafe Europa, Katowic oraz Śląska, część zdjęć odbędzie się również w Gliwicach – dodają.

Niech żyje Emma! – film krótkometrażowy
Reż. Tadeusz Kabicz
Zbiórka crowdfundingowa
Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Dodaj komentarz