• 2016-06-08

Chocolat

1 lipca do kin trafi najnowszy film Roschdy’ego Zema. Omar Sy w Chocolat wcielił się w postać niezwykłego klauna – pierwszego ciemnoskórego artysty, który zaistniał we francuskim przemyśle rozrywkowym.

„Chocolat”, reż. Roschdy Zem – plakat (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Chocolat”, reż. Roschdy Zem – plakat (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Prawdziwa historia niezwykłego człowieka – pierwszego czarnoskórego klauna o pseudonimie Chocolat, który święcił triumfy we Francji na przełomie XIX i XX wieku. Fascynująca opowieść o przyjaźni, kulisach show-biznesu i przełamywaniu stereotypów.

Chocolat urodził się w 1860 roku na Kubie jako Rafaël Padilla. Gdy miał 10 lat, został sprzedany jako pomoc domowa portugalskiemu kupcowi. W wieku 16 lat uciekł do Bilbao, gdzie zaczął przygodę z cyrkiem.

Jego oryginalna osobowość została dostrzeżona i doceniona przez brytyjskiego klauna Tony’ego Grice’a, który nadał mu pseudonim. Prawdziwy sukces odniósł u boku innej gwiazdy cyrku – klauna o pseudonimie Footit (w tej roli James Thierée). Skecze, które wspólnie wymyślili, odtwarzane są do dziś.

Osobliwy duet sceniczny fascynował wielu artystów i intelektualistów, a Chocolat stał się jedną z najbardziej rozpoznawanych osobowości Montmartre’u. Inspirował najpopularniejszych artystów tamtego okresu: Debussy’ego, malarza Toulouse-Lautreca, który uwiecznił go na wielu swoich rysunkach; pojawił się również w pierwszych filmach braci Lumière. Zmarł samotnie w 1917 roku, zrujnowany przez hazard i alkohol.

Chocolat
Reżyseria: Roschdy Zem
Premiera: 1 lipca 2016 roku
Kino Świat

Dodaj komentarz