Undo

Fundacja Badań Przestrzeni Publicznej TU, zaprasza na otwarcie wystawy Undo Norberta Delmana, które odbędzie się w XS w Warszawie. Projekt realizowany jest w ramach programu rezydencji WRSW | BRLN 2016, poświęconego sztuce (post) internetu i nowych mediów.

Norbert Delman, „Undo” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Norbert Delman, „Undo” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt prezentowany w XS jest próbą rozpoznania estetycznego przemijania rzeczy i zjawisk w świecie wirtualnym. Fascynują mnie możliwości internetowych platform oraz to, jak zachowania i napięcia powstające w świecie wirtualnym przenikają do świata fizycznego, gdzie opresyjna retoryka netowa wpływa na naszą tożsamość. Potęgująca się niechęć do świata fizycznego, która szerzy się w przestrzeni wirtualnej, ostatecznie musi doprowadzić do zgrzytu. W tym starciu to świat fizyczny poniesie konsekwencje tego, z czym nie poradziliśmy sobie w sieci – mówi na temat wystawy Norbert Delman.

Czy w powietrzu wisi jakaś katastroficzna nostalgia? Nasza pamięć sięga mniej więcej do początków naszych kont społecznościowych. Teraźniejszość miała się archiwizować, a stała się jeszcze bardziej ulotna. Dziś staramy się odkrywać artefakty, pixelowo-bitowe warstwy mas informacji, zdjęć i treści z pogranicza notatki i wspomnienia, przykryte przez kurz. Na końcu, pod warstwami bit map, zostaje nam tylko wspomnienie spotkania na czyimś wallu. Internet nie zapomina, ale przemija, jak każde inne zjawisko w świecie rzeczywistym. Chociaż godzinami będziesz naciskać ctrl+z, po 20 razie niczego już nie będzie, wszystko, co zostało stracone, stanie się gruntem pod kolejne informacje. Nasz poziom percepcji kończy się po tysięcznym pikselu kwadratowym, reszta to gigahercowy szum upchany w długość fal i światłowodów. A tak naprawdę nieskończony.

Norbert Delman – urodził się w 1989 roku. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie w 2014 roku uzyskał dyplom w Pracowni Działań Przestrzennych pod kierunkiem prof. Mirosława Bałki. Jest artystą operującym różnymi mediami oraz eksperymentalnym kuratorem. Tworzy instalacje, rzeźby, akcje, performance. W swoich działaniach odnosi się do tematów takich jak rywalizacja, zagrożenie, czy niepokój, próbując analizować je z perspektywy własnego pokolenia. Mieszka i pracuje w Warszawie. Jego prace były prezentowane w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie (2014), MODEM Centre for Modern and Contemporary Arts w Debrecen (2011), Edinburgh Sculpture Workshop (2014, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (2013). Otrzymał stypendium na rezydencję ESW/RSA Residency dla polskiego artysty Edinburgh Sculpture Workshop (ESW), Wielka Brytania (2014) i programu Residence InterModem w Centrum Sztuki Nowoczesnej w Debrecin, na Węgrzech (2011). Jest stypendystą Ministra Kultury 2016.

Norbert Delman, Undo
Od 17 do 24 czerwca 2016 roku
Wernisaż: 17 czerwca 2016 roku, godzina 19.00
Organizator: Fundacja Badań Przestrzeni Publicznej TU
Projekt realizowany w ramach programu rezydencji WRSW | BRLN 2016
XS
Warszawa

Dodaj komentarz