• 2016-06-08

Już w piątek rusza Big Book Festival

Od 10 do 12 czerwca w Warszawie będzie trwał Big Book Festival.

Big Book Festival (źródło: materiały prasowe organizatora)

Big Book Festival (źródło: materiały prasowe organizatora)

Międzynarodowy festiwal potrwa trzy dni. Przyjadą pisarze z pięciu kontynentów. Odbędą się: spektakl, słuchowiska, gry, spacery, leczenie literaturą i rekord świata w czytaniu. Big Book Festival rozpocznie się przy Pałacu Szustra w piątek o 22.30 prezentacją Hamlet#casting – spektaklu multimedialnego, w który zaangażowało się ponad 20 świetnych aktorów, a także muzycy – Skubas i Leski. Impreza potrwa do niedzielnego wieczora, w programie jest 60 wydarzeń.

Big Book Festival to Duży Festiwal Czytania i dużo różnych powodów, by przeżywać książki. Przygotowaliśmy wydarzenia spektakularne i bardzo kameralne, poważne i dowcipne, pozwalające cieszyć się literaturą wspólnie albo intymnie. Każdy ucieka inaczej – zapraszają Anna Król i Paulina Wilk z Fundacji „Kultura nie boli” organizującej festiwal po raz czwarty.

Organizatorzy szczególnie polecają wybrane wydarzenia programu – siedem sposobów na wielką ucieczkę.

Po pierwsze: mądrość klasyka – Bezsenne noce

Józef Hen, 92-letni pisarz po raz pierwszy gości na najmodniejszym festiwalu literackim. Właśnie opublikował nowe dzienniki, w których zapisuje współczesną Polskę. Czy długie życie uczy optymizmu? Czy historia się powtarza? I jaką przyszłość wróży nam jeden z mistrzów polskiej prozy. O to, co było i będzie pyta Grażyna Lutosławska.
Sobota, godz. 12.00

Po drugie: śmierć książki odwołana – Bunt czytelników

Coraz więcej kampanii czytelniczych, coraz agresywniejsza promocja. Książki jako produkt, literatura jako towar. Może dlatego czytamy coraz mniej? O duchowej potrzebie opowieści i o konsumowaniu tytułów rozmawiają: Renata Kuryłowicz – nałogowa czytelniczka, Konstanty Kot Przybora – specjalista do spraw reklamy i Roman Bielecki OP, dominikanin. Prowadzi Anna Król.
Sobota, godz. 14.00

Po trzecie: słowa mogą wszystko – Trzy książki, które zmieniły świat

Trzy autorskie mini-wykłady o książkach, które zelektryzowały ludzkość. Choć mało kto czytał je w całości, trudno wyobrazić sobie historię bez nich. O Mein Kamf opowiada Bogusław Wołoszański (sobota, godz. 16.00), o Kapitale – Rafał Woś (sobota, godz. 18.00), a o Koranie – Patrycja Sasnal (niedziela, godz. 14.00). Będzie można dowiedzieć się jak czytać ze zrozumieniem najbardziej kontrowersyjne teksty w dziejach.

Po czwarte: razem między słowami – Rekord świata w czytaniu

Festiwalowa tradycja, najbardziej tłumne i optymistyczne wydarzenie w programie. Należy przyjść w samo południe, weź ze sobą książkę, sąsiada, dziecko albo psa. Następnie trzeba pobrać numerek i czytać wspólnie przez pół godziny. W tym roku spotykanie odbędzie się na polanie w parku Morskie Oko, by manifestować radość czytania.
Niedziela, 12.00 (rejestracja od 11.30)

Po piąte: zamiast pomnika – Teleturniej niewiedzy o Henryku Sienkiewiczu

Inteligentna zabawa dla tych, którzy znają Potop na pamięć i tych, którzy ziewają przy Krzyżakach. Co naprawdę wiemy o najsłynniejszym polskim pisarzu, a co nam się tylko wydaje? Prof. Jerzy Bralczyk i Michał Ogórek wraz z czytelnikami szukają odpowiedzi. Pytają fachowcy: prof. Koziołek i prof. Sztachelska. A wszystko pół-żartem w atmosferze inspirowanej telewizyjną Wielką grą. Uwaga – mierzony jest czas!
Niedziela, 16.00

Po szóste: sąsiedzi wiedzą lepiej – Kto ukradł Niemcom literaturę?

Czy kultura może być narodowa w erze różnorodności, wymiany i połączeń? Jaki sens ma wyznaczanie granic i dlaczego w Niemczech autorami największych sensacji literackich są teraz imigranci i przybysze. O tym, jak obcy język staje się paszportem, rozmawiają Matthias Nawrat, Katia Petrowska i Alicja Rosenau. Pyta Marcin Wilk.

Po siódme: sam na sam z wierszem – Pokój Ginczanki

Na finał festiwalu intymne tête-à- tête z poezją. Zuzanna Ginczanka dla każdego z osobna. Przyjdź, wysłuchaj jednego wiersza znakomitej poetki recytowanego tylko dla ciebie. A potem premiera słuchowiska Zuzanna w reżyserii Tomasza Cyza. Występują m.in. Maria Maj i Maja Komorowska.
Niedziela, 18.00 (recytacje) i 20.00 (słuchowisko)

Festiwal odbywa się w Pałacu Szustra i otaczającym go parku Morskie Oko w Warszawie. Wstęp wolny. Organizatorzy zapraszają z kocami, koszami piknikowymi i latawcami. Na miejscu czeka m.in. czytelnia plenerowa, strefa kulinarna i księgarnia.

Big Book Festival
Od 10 do 12 czerwca 2016 roku
Warszawa

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR