• 2016-06-08

Już w piątek rusza Big Book Festival

Od 10 do 12 czerwca w Warszawie będzie trwał Big Book Festival.

Big Book Festival (źródło: materiały prasowe organizatora)

Big Book Festival (źródło: materiały prasowe organizatora)

Międzynarodowy festiwal potrwa trzy dni. Przyjadą pisarze z pięciu kontynentów. Odbędą się: spektakl, słuchowiska, gry, spacery, leczenie literaturą i rekord świata w czytaniu. Big Book Festival rozpocznie się przy Pałacu Szustra w piątek o 22.30 prezentacją Hamlet#casting – spektaklu multimedialnego, w który zaangażowało się ponad 20 świetnych aktorów, a także muzycy – Skubas i Leski. Impreza potrwa do niedzielnego wieczora, w programie jest 60 wydarzeń.

Big Book Festival to Duży Festiwal Czytania i dużo różnych powodów, by przeżywać książki. Przygotowaliśmy wydarzenia spektakularne i bardzo kameralne, poważne i dowcipne, pozwalające cieszyć się literaturą wspólnie albo intymnie. Każdy ucieka inaczej – zapraszają Anna Król i Paulina Wilk z Fundacji „Kultura nie boli” organizującej festiwal po raz czwarty.

Organizatorzy szczególnie polecają wybrane wydarzenia programu – siedem sposobów na wielką ucieczkę.

Po pierwsze: mądrość klasyka – Bezsenne noce

Józef Hen, 92-letni pisarz po raz pierwszy gości na najmodniejszym festiwalu literackim. Właśnie opublikował nowe dzienniki, w których zapisuje współczesną Polskę. Czy długie życie uczy optymizmu? Czy historia się powtarza? I jaką przyszłość wróży nam jeden z mistrzów polskiej prozy. O to, co było i będzie pyta Grażyna Lutosławska.
Sobota, godz. 12.00

Po drugie: śmierć książki odwołana – Bunt czytelników

Coraz więcej kampanii czytelniczych, coraz agresywniejsza promocja. Książki jako produkt, literatura jako towar. Może dlatego czytamy coraz mniej? O duchowej potrzebie opowieści i o konsumowaniu tytułów rozmawiają: Renata Kuryłowicz – nałogowa czytelniczka, Konstanty Kot Przybora – specjalista do spraw reklamy i Roman Bielecki OP, dominikanin. Prowadzi Anna Król.
Sobota, godz. 14.00

Po trzecie: słowa mogą wszystko – Trzy książki, które zmieniły świat

Trzy autorskie mini-wykłady o książkach, które zelektryzowały ludzkość. Choć mało kto czytał je w całości, trudno wyobrazić sobie historię bez nich. O Mein Kamf opowiada Bogusław Wołoszański (sobota, godz. 16.00), o Kapitale – Rafał Woś (sobota, godz. 18.00), a o Koranie – Patrycja Sasnal (niedziela, godz. 14.00). Będzie można dowiedzieć się jak czytać ze zrozumieniem najbardziej kontrowersyjne teksty w dziejach.

Po czwarte: razem między słowami – Rekord świata w czytaniu

Festiwalowa tradycja, najbardziej tłumne i optymistyczne wydarzenie w programie. Należy przyjść w samo południe, weź ze sobą książkę, sąsiada, dziecko albo psa. Następnie trzeba pobrać numerek i czytać wspólnie przez pół godziny. W tym roku spotykanie odbędzie się na polanie w parku Morskie Oko, by manifestować radość czytania.
Niedziela, 12.00 (rejestracja od 11.30)

Po piąte: zamiast pomnika – Teleturniej niewiedzy o Henryku Sienkiewiczu

Inteligentna zabawa dla tych, którzy znają Potop na pamięć i tych, którzy ziewają przy Krzyżakach. Co naprawdę wiemy o najsłynniejszym polskim pisarzu, a co nam się tylko wydaje? Prof. Jerzy Bralczyk i Michał Ogórek wraz z czytelnikami szukają odpowiedzi. Pytają fachowcy: prof. Koziołek i prof. Sztachelska. A wszystko pół-żartem w atmosferze inspirowanej telewizyjną Wielką grą. Uwaga – mierzony jest czas!
Niedziela, 16.00

Po szóste: sąsiedzi wiedzą lepiej – Kto ukradł Niemcom literaturę?

Czy kultura może być narodowa w erze różnorodności, wymiany i połączeń? Jaki sens ma wyznaczanie granic i dlaczego w Niemczech autorami największych sensacji literackich są teraz imigranci i przybysze. O tym, jak obcy język staje się paszportem, rozmawiają Matthias Nawrat, Katia Petrowska i Alicja Rosenau. Pyta Marcin Wilk.

Po siódme: sam na sam z wierszem – Pokój Ginczanki

Na finał festiwalu intymne tête-à- tête z poezją. Zuzanna Ginczanka dla każdego z osobna. Przyjdź, wysłuchaj jednego wiersza znakomitej poetki recytowanego tylko dla ciebie. A potem premiera słuchowiska Zuzanna w reżyserii Tomasza Cyza. Występują m.in. Maria Maj i Maja Komorowska.
Niedziela, 18.00 (recytacje) i 20.00 (słuchowisko)

Festiwal odbywa się w Pałacu Szustra i otaczającym go parku Morskie Oko w Warszawie. Wstęp wolny. Organizatorzy zapraszają z kocami, koszami piknikowymi i latawcami. Na miejscu czeka m.in. czytelnia plenerowa, strefa kulinarna i księgarnia.

Big Book Festival
Od 10 do 12 czerwca 2016 roku
Warszawa

Dodaj komentarz