• 2016-06-07

Cudowna

11 czerwca w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku odbędzie się premiera przedstawienia Cudowna w reżyserii Zuzanny Bojdy. Przedstawienie zrealizowane jest na podstawie książki Piotra Nesterowicza.

„Zuzanna”, fot. Tomasz Ziółkowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Zuzanna”, fot. Tomasz Ziółkowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

O spirali zazdrości i strachu, przeradzających się w przemoc (systemową, werbalną, fizyczną), która rodzi poczucie winy, wywołujące kolejne fale przemocy. O osaczeniu jednostki przez oczekiwania, zawiść i pomówienia, przygnieceniu ciężarem „misji”, błogosławieństwem, które staje się przekleństwem wypaczającym/naznaczającym życie. O tym wszystkim opowiada reportaż Piotra Nesterowicza Cudowna, przedstawiający historię owianego tajemnicą, przemilczanego „zabłudowskiego cudu”.

Spektakl ucieleśnia opisane w książce sytuacje, oddaje atmosferę wydarzeń, przede wszystkim jednak pozwala z bliska przyjrzeć się mechanizmowi, który sprawia, że zaczynamy knuć, plotkować, nienawidzić innego.

Adaptacja odbija się od reportażu za sprawą podlaskich baśni i przypowieści. Dzięki temu reportaż na scenie to historia uniwersalna, na oczach widza przeradzająca się w baśń.

Cudowna
Reżyseria: Zuzanna Bojda
11 czerwca 2016 roku, godz. 20.00
Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku

Dodaj komentarz