• 2016-06-06

Święto wiosny / Krzesany

18 czerwca w Teatrze Wielkim w Łodzi odbędzie się premiera baletów Święto wiosny Krzesany z muzyką Igora Strawińskiego i Wojciecha Kilara.

„Święto Wiosny, Krzesany”– plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Święto Wiosny,Krzesany”– plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dwuczęściowy wieczór z muzyką baletową dwóch kompozytorów – Igora Strawińskiego i Wojciecha Kilara – którzy zainspirowani: wierzeniami i obrzędami pogańskiej Rusi oraz niepowtarzalnością polskiego folkloru góralskiego stworzyli dwa różne stylistycznie i klimatycznie dzieła muzyczne. Ich wspólny mianownik to powrót do korzeni, ludowej tradycji i fascynacja tym, co w kulturach narodów ważne i bezcenne – tożsamości i oryginalności.

Premiera Święta wiosny w choreografii Marthy Graham miała miejsce 28 lutego 1984 roku w New York State Theater i wzbudziła ogromne zainteresowanie krytyki i aplauz publiczności, stając się drugim – obok tego samego dzieła w choreografii Maurice Béjarta – wzorem współczesnego języka baletowego i nowoczesnej interpretacji „starych” tematów.

Henryk Konwiński po raz kolejny sięga po muzykę Kilara. Pierwszy Krzesany tego wybitnego polskiego choreografa pojawił się w spektaklu baletowym Ad montes – Balety tatrzańskie w Operze Śląskiej w Bytomiu w 1994 roku i pokazał, jak bardzo popularna i ceniona jest muzyka Wojciecha Kilara. Kiedy staje się ona inspiracją dla twórcy z taką wyobraźnią sceniczną i inwencją choreograficzną jak Henryk Konwiński, to efekt musi być imponujący i poruszający wrażliwość każdego widza.

Święto Wiosny
Choreografia: Martha Graham
Kierownictwo muzyczne: Tadeusz Kozłowski
Scenografia: Edward Morris
Krzesany
Choreografia: Henryk Konwiński
Kierownictwo muzyczne: Tadeusz Kozłowski
Premiera: 18 i 19 czerwca 2016 roku
Teatr Wielki w Łodzi

Dodaj komentarz