9. Ethno Port Poznań

17 czerwca rozpocznie się 9 edycja Ethno Port Poznań organizowana przez Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

„Ethno Port Poznań” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Ethno Port Poznań” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Od kilku lat pod tą nazwą kryją się działania skierowane do najmłodszych. W tym roku w ramach oferty dla dzieci i młodzieży organizatorzy postanowili wykorzystać zebrany podczas poprzednich dwóch edycji Festiwalu, dorobek małych Ethnoreporterów.  Do ich dyspozycji oddadzą prestiżową Salę Wystaw, która stanie się nie tylko miejscem wystawy najciekawszych zdjęć dokumentujących festiwalowe sytuacje, ale również przestrzenią warsztatową dla młodych fotografów.

Dzieci wspólnie będą pracować nad kilkoma tematami skupionymi wokół różnorodności kultur, wielokulturowości, odmienności różnych stron świata. Filarem i głównym nurtem działań podczas warsztatów będą spotkania wokół fotografii. Dzieci tradycyjnie, jak w czasie poprzednich edycji Festiwalu, będą dokumentować wydarzenia muzyczne i zakulisowe. Dodatkowymi ich działaniami będzie praca warsztatowa nad wielkoformatowym kolażem.

We współpracy z artystami tworzącymi grupę Też Architekci odbędą się  zabawy plastyczne związane z konstruowaniem instrumentów o tak intrygujących nazwach, jak Zaklinacze Deszczu czy Łapacze Snów. Dla najmłodszych kontynuowane  będą spotkania z wybitnymi opowiadaczami baśni i bajek pochodzącymi z różnych zakątków świata. Ilustrowane żywą muzyką opowieści przeniosą najmłodszych uczestników Festiwalu dalej niż „za siedem gór i siedem rzek”.

W Programie m.in.:

  • Ethnoport od kulis, pierwszego dnia warsztatów uczestnicy wcielą się we wszędobylskich reporterów. Zajrzą w różne niesamowite miejsca w Zamku, do których nie każdy ma dostęp. Wejdą na zaplecze, będą jak najbliżej sceny, zobaczą jak, przygotowuje się duży festiwal.
  • Baśnie arabskie, organizatorzy zaproszą w podróż przez piaski pustyni, góry, morze, zapachy, smaki i magię… Usłyszycie historie o poszukiwaniu wielkiej miłości, która wyrosła na drzewie sięgającym nieba.
  • Kije deszczowe,  zaklinacz deszczu, inaczej deszczownica, to ciekawy instrument o etnicznym brzmieniu, doskonały akompaniament do bębnów szamańskich. Prawdopodobnie pochodzi on z Chile.
  • Totemy,  to wizerunek mitycznego przodka, indiański symbol plemienny, godło, znak lub figura oznaczona czcią religijną. Z rur kartonowych, kubków, patyków i materiałów do ozdabiania i rysowania dzieci stworzą własne totemy, które zabiorą do domu.

9. Ethno Port Poznań
Od 17 do 19 czerwca 2016 roku
Centrum Kultury Zamek w Poznaniu

Dodaj komentarz