• 2016-06-04

Materiał z gwiazd

Wystawa Materiał z gwiazd rozpocznie się 2 czerwca we wrocławskim Domku Miedziorytnika. Ekspozycja zaprezentuje prace znanego polskiego projektanta Oskara Zięty. Wystawa odbywa się w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury, a jej współorganizatorem jest Europejski Instytut Miedzi.

Proj. Oskar Zięta (źródło: materiały prasowe organizatora)

Proj. Oskar Zięta (źródło: materiały prasowe organizatora)

Miedź jest nie tylko najlepszym przewodnikiem, materiałem wykorzystywanym w przemyśle i nowoczesnej elektrotechnice, ale też inspiracją dla architektów, projektantów, artystów i rzemieślników. Jednym z najważniejszych atutów miedzi jest jej uroda. To jedyny obok złota kolorowy metal wyróżniający się niezwykłą liczbą kolorystycznych odcieni. Miedź i jej stopy od wieków wykorzystuje się do wyrobu ozdób, przedmiotów użytkowych oraz elementów konstrukcyjnych i wykończenia budynków. Miedź jest piękna i długowieczna. Statua Wolności trwa nienaruszona na straży Stanów Zjednoczonych, dlatego że wykonano ją z miedzi.

Uroki miedzi doceniają współcześni designerzy, do których zalicza się Oskar Zięta:

Miedź jest piękna i pozwala uzyskać niesamowite efekty – mówi. Miedziane przedmioty roztaczają specyficzną aurę. Powierzchnia miedziana odbija obraz w inny sposób niż wypolerowana stal, która tworzy zwykłe zwierciadło. Miedziane rzeczy zmieniają się wraz z otoczeniem, światłem, a nawet porą roku – np. latem wyglądają zupełnie inaczej niż zimą, jest to kwestia energii, którą ten materiał w sobie kryje. Te same obiekty, np. stołki Plopp, wyprodukowane w miedzi wyglądają inaczej niż stalowe, wykonane według tego samego projektu.

Miedziane szlaki przecinają się we Wrocławiu. Oskar Zięta upatruje przyczyny tego stanu rzeczy w popularnych wrocławskich krasnoludkach. „Według niektórych legend leśne krasnoludy poszukują nie złota, ale miedzi, bo wierzą, że jest materiałem z gwiazd” – przytacza legendę. Jednak Wrocław jest centrum miedzi też w sposób całkiem nowoczesny i biznesowy. Tutaj znajduje się biuro Europejskiego Instytutu Miedzi działające w ramach światowej organizacji Copper Alliance, której celem jest tworzenie warunków na rynku dla zwiększenia zastosowań produktów z miedzi.

Widok wystawy „Materiał z gwiazd” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Widok wystawy „Materiał z gwiazd” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Miedź we Wrocławiu prowadzi prosto do Domku Miedziorytnika, który pełni funkcję galerii, jest miejscem zajęć z grafiki warsztatowej i projektowania graficznego ze studentami Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz rezydencji artystycznych. Kontynuowana jest tradycja Krótkich kursów sztychu i Krótkich kursów mezzotinty. Trwają prace nad opracowaniem dokumentacji artystycznej i prywatnej Eugeniusza Geta-Stankiewicza.

Na wystawie Materiał z gwiazd znajdą się produkty z limitowanej miedzianej kolekcji, wykonane z najwyższej jakości materiałów i przy użyciu najbardziej innowacyjnej technologii ich przetwarzania – FiDU (w procesie kontrolowanej deformacji czy też „nadmuchiwania” miedzianej blachy). Pojawią się nie tylko ikoniczne już projekty Zięty, czyli stołek Plopp oraz krzesło Chippensteel 0.5, ale również m.in. przyciągający wzrok uniwersalny wieszak Hot Pin oraz miedziany miecz KRT, zaprojektowany jako trofeum dla laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Reklamy organizowanego przez Klub Twórców Reklamy KTR.

Materiał z gwiazd
Od 2 do 22 czerwca 2016 roku
Dom Miedziorytnika
Wrocław

Dodaj komentarz