• 2016-06-02

Tobias Lindholm, Wojna

10 czerwca do kin w Polsce wchodzi film pt. Wojna w reżyserii Tobiasa Lindholma. Film był nominowany między innymi do tegorocznych Oscarów w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny, a także pokazywany na wielu festiwalach filmowych, gdzie zdobył również uznanie.

„Wojna”, reż. Tobias Lindholm – plakat (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Wojna”, reż. Tobias Lindholm – plakat (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Wojna jest zarówno thrillerem wojennym, jak i dramatem sądowym – i w obu przypadkach pozostaje obrazem  bardzo realistycznym. Z wyjątkiem głównych postaci, filmowych wojskowych odgrywają prawdziwi duńscy żołnierze służący w Afganistanie. Film określany jest przez krytykę mianem jednego najlepszych filmów wojennych wszech czasów.

Nominowany do tegorocznego Oscara w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny, nagrodzony przez publiczność na festiwalu w Portland w 2015 roku, a także pokazywany m.in. w Wenecji, Göteborgu, Palm Springs, Zagrzebiu i Zurychu.

Sierżant Claus Pedersen stacjonuje wraz ze swoją kompanią na afgańskiej prowincji. W tym czasie żona dowódcy, Maria, musi sobie radzić z trudami codziennego życia bez męża i samotnego wychowywania trojga dzieci. Podczas rutynowej misji żołnierze dostają się w krzyżowy ogień talibów. Aby ratować swoich ludzi, Claus podejmuje dramatyczną decyzję, w wyniku której zostaje oskarżony o popełnienie zbrodni wojennej. Konsekwencje czynu poważnie dotykają zarówno sierżanta, jak i jego rodzinę.

Tobias Lindholm – urodził się w 1977 roku w Danii. Ukończył Państwową Szkołę Wyższą Filmową na kierunku scenopisarstwo. Karierę rozpoczął od tworzenia fabuł krótkometrażówek, następnie wciągnęła go telewizja. W 2010 roku odniósł pierwszy duży sukces za sprawą scenariusza serialu Rząd, który okazał się przebojem na skalę międzynarodową. W międzyczasie Lindholm pisał scenariusze dla Thomasa Vinterbega. Ich Polowanie (2012) z pamiętną rolą Madsa Mikkelsena zdobyło nominacje do BAFTA, Złotego Globu i Oscara oraz aż trzy nagrody w Cannes. Równolegle triumfy na światowych festiwalach święcił samodzielny debiut reżyserski Lindholma, Porwanie (2012), bazujące na tej samej historii uprowadzenia statku towarowego przez somalijskich piratów, co późniejszy o rok Kapitan Phillips z Tomem Hanksem. Ulubionym aktorem Lindholma jest Pilou Asbæk, który występował w serialu Rząd oraz grał główne role w R, Porwaniu i Wojnie.

Wojna, Tobias Lindholm 
Od 10 czerwca 2016 roku
Dystrybutor: Aurora Films

Dodaj komentarz