• 2016-06-02

Szukając Kelly

Od 3 czerwca w polskich kinach będzie można zobaczyć film Szukając Kelly. To fabularny debiut reżyserski Thomasa Bidegaina, wielokrotnie nagradzanego scenarzysty, współtwórcy tak głośnych filmów, jak Prorok, Z krwi i kości czy Imigranci.

„Szukając Kelly”, reż. Thomas Bidegain – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Szukając Kelly”, reż. Thomas Bidegain – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Na prerii we wschodniej Francji fani muzyki i kultury country bawią się w tanecznych rytmach kowbojskiego festynu. Alain (François Damiens) jest autorytetem w tej lokalnej społeczności. Wychodzi na scenę i śpiewa piosenkę The Tennessee Waltz, a potem tańczy z 16-letnią córką Kelly na oczach żony i syna Kida (Finnegan Oldfield). Nie wie jeszcze, że to ich ostatni wspólny taniec. Tego samego dnia Kelly znika. Alain sądzi, że córka została porwana. Okazuje się jednak, że Kelly przeszła na islam i uciekła z chłopakiem – muzułmaninem Ahmedem, aby żyć w zgodzie z Koranem.

Alain nie jest w stanie pogodzić się z decyzją córki. Mimo, że w liście Kelly prosi, aby jej nie szukać, Alain wyrusza za nią w świat, zostawiając wszystko, co do tej pory kochał. Obsesyjnie stara się ją znaleźć i dociera do tak dalekich miejsc, jak Bliski Wschód czy Pakistan. Jedynym sojusznikiem w tych wieloletnich poszukiwaniach Kelly jest syn Kid, który poświęca młodość na znalezienie siostry. Już jako dorosły mężczyzna szuka jej na całym świecie, a gdy trafia do Pakistanu pomaga mu agent amerykańskiego wywiadu (John C. Reilly), który doprowadza go do Ahmeda. Czy tym razem uda się odnaleźć Kelly?

Twórca scenariusza głośnego Proroka powraca na ekrany trzymającym w napięciu widowiskowym kinem akcji. Film Szukając Kelly miał swoją francuską premierę niecałe dwa tygodnie po krwawych zamachach w Paryżu 13 listopada 2015 roku. Akcja rozpoczyna się w 1994 roku, w epoce gdy o dżihadzie nie mówiło się aż tak często w mediach. Opowiadana historia kończy się w 2011 roku, ukazując radykalizację ruchów islamistycznych poprzez obrazy z 11 września czy zamachów w Madrycie i Londynie.

Szukając Kelly to widowiskowy western w nowoczesnym stylu, wzorowany na Poszukiwaczach Johna Forda, skrojony na miarę naszych czasów, rozgrywający się w społeczności współczesnych kowbojów, w którym rolę Indian pełnią muzułmanie. To niezwykle wciągająca, epicka saga, która jest wbrew pozorom pozbawiona jakichkolwiek islamofobicznych wątków. Chodzi tu bowiem – zdaniem reżysera – o dekonstrukcję narracji dżihadu w kontekście jego odbioru na Zachodzie. Główną tematyką filmu jest poszukiwanie nie tyle zaginionego członka rodziny, co przede wszystkim własnego człowieczeństwa i związanej z nim potrzeby tolerancji, akceptacji i niezależności.

Zdjęcia do filmu kręcono w różnych częściach świata: w malowniczej scenerii Radżastanu oraz przypominających Wyoming rejonach Francji. W filmie zagrał znany amerykański aktor John C. Reilly (Chicago, Magnolia, Musimy porozmawiać o Kevinie, Rzeź). Film – przykład świadomej gry ze stylistyką westernu – wpisuje się w tradycję kultowych i głośnych produkcji, takich jak Taksówkarz Martina Scorsese, Łowca jeleni Michaela Cimino i Dwa światy Paula Schradera.

Szukając Kelly
Reż. Thomas Bidegain
Premiera: 3 czerwca 2016 roku
Dystrybucja w Polsce: Against Gravity

Dodaj komentarz