Serce Radki Franczak

18 maja odbyła się premiera książki Radki Franczak Serce, która została ukazała się nakładem wydawnictwa Marginesy.

Radka Franczak, „Serce” – okładka książki (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Radka Franczak, „Serce” – okładka książki (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Wika, młoda dziewczyna z Polski, jedzie z chłopakiem do Szwajcarii – chce poznać świat, zarobić pieniądze, przeżyć przygodę, wyrwać się z nijakiego otoczenia. Trafia do podupadłej rezydencji nad Jeziorem Genewskim, gdzie mieszkają dwie kobiety – matka i córka. Ma pomóc w pracach domowych i zaopiekować się starzejącą się Shirley. Już od progu czuć duszną atmosferę niewyjaśnionych spraw, pretensji i żalów. Ciąży też ukryta nieobecność pewnego mężczyzny, który kiedyś skomplikował życie kobiet. Podbudowana obecnością Wiki, Robin decyduje się bliżej poznać ojca, którego obwinia o zabranie jej matki. Kilka lat po jego śmierci próbuje go poznać, zrozumieć, ale czy będzie umiała wybaczyć? Robin i Shirley żyją w nierozerwalnym, gorzkim splocie miłości i nienawiści, w którym zostaje uwięziona także Wika. Uwikłana między zgorzkniałą córką a fascynującą matką, po raz pierwszy jest tak blisko miłości pulsującej jak żywa rana. Shirley jest już u kresu życia, patrzy wstecz i widzi przeszłość wypełnioną wspaniałymi ludźmi, niezwykłymi wydarzeniami, podróżami, głębokimi uczuciami. Znowu Robin tkwi w martwym punkcie życia bez treści, które poświęciła dla swej wspaniałej matki. Tętno codziennych dni nieuchronnie zbliża je do ostatecznej konfrontacji – czy są dla siebie jak matka i córka, czy raczej jak dwie rywalki?

Opowieść o uczuciach, które są z nami każdego dnia, ukryte tuż pod skórą. O bliskości, której wszyscy pragniemy. O stracie, która przychodzi w najmniej spodziewanym momencie. I o tym, że zawsze możemy narodzić się na nowo, tak jak robi to przyroda.

Radka Franczak – jest autorką nagradzanych filmów dokumentalnych Stiepan i Gdzie jest Sonia?, montażystką i fotografką, absolwentką PWSFTviT w Łodzi. Ukończyła kurs reżyserii filmów dokumentalnych w Szkole Andrzeja Wajdy.

Radka Franczak | Serce
Premiera: 18 maja 2016 roku
Wydawnictwo Marginesy

Dodaj komentarz