Dyfuzja. Inspiracje architekturą w sztukach plastycznych

11 czerwca w Galerii Sztuki Socato we Wrocławiu rozpocznie się wystawa zbiorowa Dyfuzja_vol. 2. Projekt Dyfuzja jest próbą ukazania kulturotwórczej roli architektury, tego jak poza oczywistą funkcją użytkową staje się inspiracją dla artystów i równolegle do swojej trójwymiarowej obecności krąży w obiegu sztuki.

Karolina Balcer, „Tęczowy”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Karolina Balcer, „Tęczowy”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Trzy lata temu, we wrocławskim Muzeum Architektury odbyła się pierwsza edycja wystawy, na której prezentowane były efekty inspiracji architekturą w malarstwie. Tym razem kuratorki poszerzają krąg prezentowanych dziedzin sztuki – obok klasycznego malarstwa zobaczyć będzie można instalacje przestrzenne i dźwiękowe, fotografię oraz street art.

W XIX wieku artyści odeszli od portretowania architektury. Tę rolę przejęła fotografia. Mylił się jednak ten, kto sądził, że architektura zniknie ze sztuki. Architektura pozostała bogatym źródłem inspiracji – artyści zagłębili się w jej indywidualizm, symbolikę, strukturę, wpływ na otoczenie. W ostatnich latach, kiedy sztuka coraz chętniej i częściej „wychodzi” z galerii i muzeów wkraczając w miasto, współistnienie sztuki i architektury jest szczególnie bliskie. Te nowe zależności stanowią bogate źródła inspiracji dla artystów.

Michał Wasiak, „Bezdech” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michał Wasiak, „Bezdech” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przybliżając problematykę architektonicznych inspiracji w sztuce, trudno nie odnieść się do zjawiska „sztuki miasta”. Ta coraz prężniej rozwijająca się przestrzeń artystycznych działań stworzyła nowy typ postrzegania i kreowania współczesnej struktury miasta. Artyści nie tylko odpowiadają na zastaną rzeczywistość, ale zaznaczają swoja obecność już w trakcie procesu narastania kulturowo-architektonicznej tkanki a sztuka z pozycji komentującej czy wręcz krytycznej przystąpiła do czynnego procesu konstruowania miejskiej tożsamości.

Artyści: Karolina Balcer, Rafał Czempo Czępiński, Łukasz Kania, Monstfur, Kamil Nowelli, Michał Wasiak.

Dyfuzja_vol. 2
Od 11 do 30 czerwca 2016 roku
Kuratorki: Karolina Jaklewicz, Magdalena Bobko
Galeria Sztuki Socato
Wrocław

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR